Kurioza naukowe / Scientific curiosities ISSN 1176-7545; rok XIII; No 3155

Zestawienie tematyczne prowadzone na bieżąco

 

 

Jedno zdumienie dziennie...

 

.

Cenzus mórz i oceanów.

Niedawno zakończono międzynarodowy program badawczy mający na celu biologii mórz i oceanów całego świata. Był to program zakrojony na wielką skalę, pierwsze tego rodzaju przedsięwzięcie w historii nauki. Trwał dziesięć lat, wzięło w nim udział ponad 2.700 badaczy z z 670 instytucji naukowych z osiemdziesięciu krajów uczestnicząc w 540 wyprawach naukowych którzy spędzili 9000 dni roboczych na morzu i niezliczoną ilość godzin w laboratoriach. Opublikowano ponad 2.600 publikacji naukowych i wiele materiałów czeka jeszcze na opracowanie. Na realizację programu przeznaczono 650 milionów $. 
Opisano 1200 nowych gatunków zwierząt morskich, a następne 6000 oczekuje na analizę i opis.
Tak szerokie badania pozwoliły też na określenie co jest jeszcze do zrobienia. Ocenia się, że w morzach żyje ponad milion gatunków zwierząt morskich, z tego tylko jedna czwarta jest naukowo opisana. Do poznania pozostaje następnych 750.000 gatunków. Liczbę mikroorganizmów zasiedlających morza ocenia się na milion gatunków stanowiących razem 90% procent żywej masy mieszkańców morza. Wychodzi to na wagę jakieś 35 słoni na jednego człowieka (około 200 ton żywej masy).
Znaleziono też zwierzęta uważane dawno za wymarłe, jak np pewien gatunek krewetki o którym sądzono, że wyginął 50 milionów lat temu.
Naukowcy stwierdzili nadspodziewaną dynamikę zmian środowiska morskiego. Zmiany zachodzą szybciej niż oczekiwano. 
Mimo tak szeroko zakrojonego przedsięwzięcia w dalszym ciągu około 20 procent mórz czeka na zbadanie, a około 50 procent poznano tylko bardzo powierzchownie. 
Całe życie lądowe uzależnione jest od procesów zachodzących w morzach. Morza dostarczają połowę tlenu atmosferycznego, maja decydujący wpływ na klimat i są zasobnym źródłem pożywienia. Poznanie biologii morza to podstawowy warunek zrozumienia co się tak na prawdę dzieje na tym świecie.

Niektóre zwierzaki okazały się wręcz jakby pochodziły ze świata fantazji.
Oto konik morski (Phycodurus eques) udający glony morskie. Te niesamowite zielone wyrostki, wprawdzie nie są pomocne przy pływaniu, doskonale maskują rybkę przed potencjalnymi amatorami śniadania.

A tu inny przykład. Oglądając to cudo badacze zbaranieli. Jedni twierdzili, że to krewetka, a może kałamarnica, a może robak, ale chyba ryba, sądzili inni patrząc na wideo. Badania szczegółowe wykazały, że to jednak fantazyjny przedstawiciel robaków.

Piękną serie przeźroczy dziwnych stworów morskich obejrzeć można tu:
http://www.scientificamerican.com/slideshow.cfm?id=census-of-marine-life#7  

Można też popatrzeć na interaktywną mapę akwenów gdzie prowadzono badania. Cechy szczególne tych akwenów ilustrowane są krótkimi filmami podwodnymi.

Mapę używać można tu:
http://www.bbc.co.uk/news/science-environment-11443210

[QZE07::130];[QEP83::205];[QEQ27::072]3
w seci 14.12.2012; nr 3155

 

 

witrynę prowadzi
© R. Antoszewski
Titirangi, Auckland, 
Nowa Zelandia

(wybrane do publ. R. Antoszewskiego)

  Site Meter