Kurioza naukowe / Scientific curiosities ISSN 1176-7545; rok XIII; No 3130

Zestawienie tematyczne prowadzone na bieżąco

 

Jedno zdumienie dziennie...

 

.

Indyk po meksykańsku na Święto Dziękczynienia
(Thanksgiving Day)

Święto Dziękczynienia to amerykańskie święto religijno-rodzinne obchodzone dla upamiętnienia szczęśliwego przeżycia kolonistów angielskich w roku 1621 po pierwszym roku pobytu a kolonii. Obecnie polega głównie na spotkaniach rodzinnych, uczestniczenia w koncertach publicznych, no i na jedzeniu. 
Tradycyjnym daniem świątecznym jest indyk, trzeba też jeść dynię w najróżniejszych postaciach. 
Przygotowanie świątecznego indyka to wielka sztuka, często tajemnica recepty przekazywana jest z pokolenia na pokolenie. Matka uczy córkę, ta uczy córkę, itd. W sieci spotkać można setki 'najlepszych' przepisów kuchennych, ale żadna nie jest tak atrakcyjna i egzotyczna jak sposób przygotowywania świątecznego indyka zaobserwowany i opisany przez żonę amerykańskiego ambasadora w Meksyku Nelsona O'Shoughnessy*). O ile w amerykański indyk pada ofiarą kuchni parę dni przed świętem, meksykański dożywa do świątecznego ranka. Wtedy podaje mu się brandy. Pije ile chce i zapija się na śmierć. Taki przesycony w sposób naturalny alkoholem idzie do pieca. Mięso jest miękkie i smakowite. Mięso indyków, przynajmniej dawnych ras, było trudne do ugryzienia i musiało 'dojrzewać'.
W ostatnich kilkudziesięciu latach Amerykanie celebrują Dzień Dziękczynienia przez symboliczne ułaskawienie jednego ptaka przez samego prezydenta. Prezydenckie ułaskawienie podczas małej uroczystości, zwykle przed Białym Domem, a ułaskawiony indyk, zwykle rasy Broad Breasted White, to dar od Narodowej Federację Hodowców Indyków oraz krajowego zarządu Hodowców Drobiu i Producentów Jaj. Ułaskawiony indyk ma prawo dożyć końca dni swoich wolno na terenie jakiejś farmy. 
Dzień Dziękczynienia, coś jak nasze dożynki, obchodzi się we wielu krajach z tradycjami anglosaskimi w różnych terminach. W Ameryce obchodzony jest w czwarty czwartek listopada, w Kanadzie w drugi poniedziałek października i zwykle tworzy 'długi weekend'. O ile w większości krajów Święto Dziękczynienia wywodzi się z tradycji religijnych, inne źródło jest w małym kraiku karaibskim - Grenadzie. Tam obchody upamiętniają uspokojenie niepokojów społecznych po obaleniu marksistowskich rządów i egzekucji premiera Maurice Bishopa. 25 października 1983  armia amerykańska wspomagana przez sześć innych krajów karaibskich w ramach Organizacji Państw Amerykańskich (OAS) dokonała inwazji w w kilka tygodni opanowano sytuację. 

*) O pani O'Shoughnessy jest też tu.

[QZE10::081];[QCB44::018];[QEQ26::061]2
w sieci 21.11.2012; nr 3130

 

 

witrynę prowadzi
© R. Antoszewski
Titirangi, Auckland, 
Nowa Zelandia

(wybrane do publ. R. Antoszewskiego)

  Site Meter