Kurioza naukowe / Scientific curiosities ISSN 1176-7545; rok XIII; No 3070

Zestawienie tematyczne prowadzone na bieżąco

         

 

Jedno zdumienie dziennie...

 

.

Fallusobójczyni Henrietta Darwin.

Najstarsza z żyjących córek Karola Darwina, Henrietta Emma Darwin (1843 - 1929) dzielnie pomagała wielkiemu ojcu w opracowywaniu ostatnich jego publikacji. To Etty, jak ją nazywano, wraz z bratem Frankiem pomagali ojcu w opracowaniu pierwszej wersji "O pochodzeniu człowieka". Była bardzo czynna i twórcza w kształtowaniu także innych prac Darwina. Uważa się, że to ona usunęła z biografii Erazma Darwina, dziadka Karola, napisanej przez Karola "Życie Erazma Darwina", kilka stron mówiących o dosyć frywolnym życiu pradziadka. Usunęła też z Autobiografii Darwina i fundamentalnego dzieła "O pochodzeniu człowieka" odrażające wypowiedzi niezgodne z obowiązującymi kanonami filozoficznymi i religijnymi. Tak dbała o 'czystość' wypowiedzi i poglądów ojca.
Ale nie tylko wypowiedzi były dla niej nieznośne. Realizowała swoje poglądy przyrodnicze w praktyce. Niezmiernie drażniła ją frywolność w biologicznym nazewnictwie, do tego stopnia, że osobiście walczyła radykalną poprawę. 
Mieszkając w Down, posiadłości Darwina, zwykła była ubierać się w strój łowiecki, zakładała rękawiczki, brała koszyk i zakończony szpikulcem kij do do ręki i szła na 'polowanie'. Tak były dla niej nieznośne fallusokształtne sromotniki, które rosły na terenie posiadłości (
Phallus ravenelii, na zdjęciu jest zbliżony gatunek - sromotnik bezwstydny - Phallus impudicus, występujący także w Polsce) , że wydziobywała je szpikulcem i wkładała do kosza. 
Po przyjściu do domu zamykała się w salonie i wrzucała to świństwo do kominka bacząc jednak, by damska służba nie narażona była na te bezeceństwa.  

  

Ale ta fallusofobia, jak u większości panienek, widocznie jej przeszła kiedy w r. 1871 poznała Richarda Buckley Litchfielda. Już po trzech miesiącach znajomości pobrali się i żyli długo i szczęśliwie.
Sromotniki w Down też dały sobie radę, w dalszym ciągu występują w okolicach, gdzie teraz jest Muzeum Karola Darwina. 

foto: Phallus impudicus; portret z wiki; w tle porost Cladonia;
[QZE10::020];[QRE04::053]p30;[QEQ23::138]9
w sieci 19.9.2012; nr 3070

 

 

witrynę prowadzi
© R. Antoszewski
Titirangi, Auckland, 
Nowa Zelandia

(wybrane do publ. R. Antoszewskiego)

  Site Meter