Kurioza naukowe / Scientific curiosities ISSN 1176-7545; rok XIII; No 3064

Zestawienie tematyczne prowadzone na bieżąco


Jedno zdumienie dziennie...

 
.
 

Przyjemności estetyczne z lotniskiem im. L. Wałęsy w tle.

Każdy kto lubi malarstwo rosyjskie zna piękny obraz Repina 'Burłacy na Wołdze'. Grupa upadających ze zmęczenia burłaków ciągnie pokaźny statek carski. Uderza wspaniałe ulokowanie w plenerze no i doskonała wręcz kompozycja obrazu 'po przekątnej'.


Ilia Jefimowicz Repin (1844 - 1930)
Burłacy na Wołdze (1870-3) (131.5x281 cm) (Бурлаки на Волге)

Przypomniał mi się ten obraz kiedy patrzyłem na inne fotograficzne arcydzieło naszych czasów przedstawiane w Sejmie. Oto tak samo skomponowana grupa nowoczesnych burłaków, tak samo ulokowany statek, tylko powietrzny, i piękne, ponure nieco obłoki. 

Jestem przekonany, że twórca tego dzieła fotograficznego, doskonałego pod względem kompozycji a także socjotechniki, znać musiał dzieła Repina. Jest to niewątpliwie dokument naszych czasów, jak dzieło Repina.
A oglądając oba dzieła warto posłuchać pieśni burłaków w wykonaniu samego Szaliapina z 1902 r, i w nowszym wykonaniu chóru Armii Czerwonej (odsyłacze znajdują się tu). Są też tam słowa, a rzecz zaczyna się zachęcająco:

Эй, ухнем!
Эй, ухнем!
Ещё разик, ещё да раз!

Эй, ухнем!
Эй, ухнем!
Ещё разик, ещё да раз!

Trudno to przetłumaczyć na nasze. U nas się woła 'hola, hop!' dla utrzymania rytmu, ale koniec jest piękny 'jescze razik, jeszcze tylko raz.!' Burłacy zadawali sobie rytm sami, na zdjęciu jest dyrygent. Ciekawe, kto to.

Jest jeszcze jedna zasadnicza różnica między dziełem Repina a polskim naśladownictwem. Otóż u Repina twarze są doskonałe, wyraźne, wręcz fotograficzne. Widać to doskonale na dużym powiększeniu obrazu (pod tym adresem). Oto fragment:

Niestety w polskiej wersji burłaków twarze są na tyle niewyraźne, nawet zamazane jakimś fotoshopem, że identyfikacja jest niemożliwa. Pewnie są pu temu racje..

[QZE10::012];[QPL03::227]a-d
w sieci 6.9.2012; nr 3064

 


 

witrynę prowadzi
© R. Antoszewski
Titirangi, Auckland, 
Nowa Zelandia

  Site Meter