Kurioza naukowe / Scientific curiosities ISSN 1176-7545; rok XIII; No 3039

Zestawienie tematyczne prowadzone na bieżąco

                       

 

Jedno zdumienie dziennie...

 

.

Olimpijskie rekordy porównawczo (1)
Sarah versus Bolt

Popatrzmy na zawody olimpijskie oczyma biologa, porównawczo.  
Oto jedenastoletnia zawodniczka Sarah z Cincinnati, USA. Reprezentuje gatunek Acinonyx jubatus (rodz. kotowatych), nazywany też gepardem lub cheetah. Tu widzimy ją podczas biegu spacerowego.

A teraz widzimy Sarę w biegu na 100 m. Po odbiciu się od ziemi w przeciągu trzech sekund nabiera maksymalnej szybkości. Przednie nogi pozostają w tyle, tylne wysuwają się do przodu w przygotowaniu do następnego odbicia, 

a całe ciało w locie rozpręża się maksymalnie, przednie łapy przygotowane są na spotkanie z ziemią, gdzie tylne łapy znów przejmą rolę wystrzałową. Ciało ma tak zbudowane, że rozprężone jest ponad dwukrotnie dłuższe w porównaniu do pozycji sprężonej. 

 

W skoku znikają uszy, ciało idealnie aerodynamiczne, ogon steruje koordynacją ruchów. 

I tak, bez większego wysiłku pokonuje odległość 100 w przeciągu 5,95 sekund, a jednym skokiem załatwia nawet 6,7 metrów. W biegu osiąga szybkość 104 km/godz. W większości krajów, gdyby zechciała latać po szosie, zapłaciłaby mandat, nawet na autostradzie. 

A oto Usain Bolt, 27-letni biegacz z Jamajki, przedstawiciel gatunku Homo sapiens. Na twarzy krańcowy wysiłek, ciało stanowiące zupełne zaprzeczenie aerodynamiki. Pokonuje tę samą odległość prawie dwukrotnie dłuższym, bo w 9,58 sekund, mimo że chroni nogi specjalnym obuwiem, czego Sarah nie znosi. W biegu osiąga szybkość 37,6 km/godz., może bez obawy biegać nawet po mieście..

Bolta oglądać można w setkach prezentacji filmowych i telewizyjnych. A tu można obejrzeć Sarę w biegu za futrzakiem (sztucznym, pociąganym oszukańczo przed nosem Sary specjalnym urządzeniem):
http://www.livescience.com/22080-cheetah-breaks-speed-record.html 

A w wynik z biologicznego punktu widzenia jest ten, że gepardów na świecie jest zaledwie 9.000 - 12.5000 osobników, większość zamieszkuje pustynie, najwięcej w Namibii, bo aż 2.5000 sztuk. Grozi im wymarcie, trzeba się nimi opiekować.
A przedstawicieli Homo sapiens jest już ponad 7.000.000.000, też grozi im wymarcie przez głupotę, ale nikt się nimi nie zaopiekuje..

[QZE09::181];[QEQ21::148]181,211
w sieci 9.8.2012; nr 3039

 

 

witrynę prowadzi
© R. Antoszewski
Titirangi, Auckland, 
Nowa Zelandia
(wybrane do publikacji)

  Site Meter