Kurioza naukowe / Scientific curiosities ISSN 1176-7545; rok XIII; No 3022

Zestawienie tematyczne prowadzone na bieżąco

 

Jedno zdumienie dziennie...

 

.

Karmienie szklanej osy.

Pomysł dziwny, a realizacja przepiękna. 
Robert Mickelsen pracujący na Florydzie, artysta z niezwykłym talentem, wybrał sobie za sposób wypowiadania się artystyczne dmuchanie szkła. Każdy kto stykał się z dmuchaniem szkła laboratoryjnego, a było to przedmiotem kilku ćwiczeń na biologii, wie jak trudno uformować zgrabną bańkę szklaną, albo ile prób wymaga wyciągnięcie kapilary o określonej średnicy. Tymczasem Robert Mickelsen wyczynia ze szkła prawdziwe cuda realizując swoją wizję artystyczną bazującą głównie na motywach biologicznych.
Oto przyjład.

Najczęściej dzieła jego mają motyw florystyczny, najczęsciej są to kwiaty, zwykle abstrakcyjne, bez wyraźnego wzoru z otoczenia, niemniej piękne w swej abstrakcyjności. Kilkadziesiąt jego dzieł oglądać można tu (2,8 Mb).

Z jego techniką pracy zapoznać się można tu (film 6,4 min). Zasadniczym narzędziem jest palnik, taki sam jak w laboratoriach, i różne szkła jako surowiec i  substancje dające zabarwienie samemu szkłu. Nie ma mowy o kolorowaniu. 

Każdy ku miał okazję odwiedzić Uniwersytet Harwarda w Cambridge, Mass. na pewno widział słynną kolekcję botaniczną szklanych modeli roślin, przede wszystkim kwiatów. Też zachwycająca, ale oparta na realiach botanicznych z wyraźną przynależnością systematyczną. Zbiór ten to wynik pięćdziesięcioletniej pracy Leopeolda i Rudolfa Blaschke, ojca i syna, z Hosterwitz koło Drezna. Jest tam to tysięcy eksponatów bardzo wartych obejrzenia.

 

[QZE09::162[;[QEQ20::243]239
w sieci 19.7.2012; nr 3022

 

 

witrynę prowadzi
© R. Antoszewski
Titirangi, Auckland, 
Nowa Zelandia

  Site Meter