Kurioza naukowe / Scientific curiosities ISSN 1176-7545; rok XIII; No 2995

Zestawienie tematyczne prowadzone na bieżąco

 

 

                            

Jedno zdumienie dziennie...

 

.
 

 

 

 

Największy rezerwat morski
(Australia na RIO+20)

Na odbywająca się akurat (13-22.6.2012) w Rio de Janeiro Konferencję Narodów Zjednoczonych na temat Zrównoważonego Rozwoju (UNCSD - The United Nations Conference on Sustainable Development, RIO+20) Australia przygotowała wielką rzecz. Otóż podjęła decyzję i już organizuje największy morski rezerwat w skali światowej. Obejmie on ponad trzydzieści procent wód terytorialnych Australii, a powierzchnia jego wynosić będzie pod miliom km2. Rezerwat obejmie Morze Koralowe, całą Wielką Barierę Koralową, oraz szereg istniejących rezerwatów, których liczba zostanie powiększona z 27 do 60.  Wygląda to tak:

W akwenach tych żyje mnóstwo unikalnych ryb i innych morskich zwierząt i zwierzątek, a także znajdą się tam trzy wraki amerykańskich okrętów wojennych zatopionych w walce z Japończykami w 1942 r. Nie będzie eksploatacji zasobów ropy i gazu w rezerwatach (choć aktywiści ochrony środowiska chcą by nawet w pobliżu rezerwatów eksploatacji nie prowadzono). Rybołówstwo komercyjne będzie ograniczone ściśle kontrolowane, na czym poniosą straty rybacy i przemysł. Na rekompensatę strat przeznacza się setki milionów dolarów (aktywiści domagają się zupełnego zakazu połowów). 
Dotąd największym rezerwatem morskim były okolice Wysp Chagos na Oceanie Indyjskim (posiadłość brytyjska). Powierzchnia ich wynosiła 'zaledwie' 554.000 km2

Nowa Zelandia też nie ma się czego wstydzić w tym zakresie. Jedna rzecz zwróciła moją uwagę tu. Otóż w czasie przygotowań do Konferencji głowę podniosła młodzież. Młodzież szkół i uniwersytetów (16-24 lat) chce być bardziej zaangażowana w podejmowanie decyzji w tych sprawach, boć to oni będą głównie ponosić konsekwencje obecnych decyzji. Trudno odmówić im racji. W czterech głównych miastach uniwersyteckich (Wiellington, Auckland, Christchurch, Dunedin) odbyły się narady na ten temat i wnioski, głównie co do partycypacji, poszły wyżej.  

[QZE09::135];[QEQ15::137]
w sieci 13.6.2012; nr 2995

 

 


 

witrynę prowadzi
© R. Antoszewski
Titirangi, Auckland, 
Nowa Zelandia

  Site Meter