Kurioza naukowe / Scientific curiosities ISSN 1176-7545; rok XIII; No 2985

Zestawienie tematyczne prowadzone na bieżąco

 

Jedno zdumienie dziennie...

 

.

Światometr, czyli Worldometer.

Chcemy wiedzieć i widzieć na bieżąco jak zmienia się świat w każdej milisekundzie?
Nic prostszego. Wywołujemy z sieci program:

http://www.worldometers.info/

albo w wersji polskiej:

http://www.worldometers.info/pl/

i już cały świat w cyfrach mamy przed sobą. Niektóre cyfry skaczą jak szalone, że odczytać dokładnie nie sposób, inne cykają powoli, ale ciągle do przodu, chyba jeden tylko parametr, bardzo niechętnie, maleje. 

Światometr, bo tak chyba można nazwać ten program po polsku, podaje co milisekundę stan około pięćdziesięciu parametrów obrazujących stan ludzkości i świata, na który ta ludzkość jest skazana. Wyniki podawane są na podstawie wiarygodnych baz statystycznych opracowanych odpowiednim algorytmem. Niektóre dane podsumowują rok bieżący, inne podliczone są na dany dzień (wedle ustawienia zegara komputera). 

Można godzinami patrzyć na szalejące cyferki. Ot, choćby liczba urodzeń dziś - 286.528, a już po chwili mamy 288.652 i wyobrażać sobie, jak te maluchy wyskakują z oszałamiającą szybkością, ciurkiem,  z miejsca, z którego wskakuje się na świat...

I tak widzimy też, że w dniu dzisiejszym wydatki wojskowe wyniosły ponad 3,5 miliarda $ (co kompensuje nieco cyfry podane powyżej...). Na każdego malucha inwestuje się natychmiast, w momencie jego urodzenia, ponad 12.5000 $ w zbrojenia! To na wszelki wypadek, gdy trzeba się go pozbyć we właściwym czasie.. Potworne? Zapewne, ale prawdziwe..
A komputerów sprzedano 146 milionów w tym roku. A dalej rzecz oszałamiająca - dziś sprzedano komórek ponad 4 miliony, a to jeszcze nie koniec dnia, natomiast zdążono już wysłać 300 miliardów e-maili! ... itd, itp. Nie liczy program, na ile spadła liczba kontaktów międzyludzkich.
Oglądamy szokujące dane na temat zdrowia, wycinaniu lasów, pustynnienia ziemi, energetyki, zdrowia, otyłości. Jedyna chyba cyfra malejąca to liczba ludności bez dostępu do wody pitnej. Maleje, nieco szybciej niż jedna osoba na sekundę, co wobec obecnej liczby - ponad 823 miliony, po roku spadnie do nieco poniżej 800 milionów...

Dla wygody korzystać można z programu we wielu językach, bo aż 37. Uczymy po fińsku, nie ma sprawy, a może po rosyjsku, proszę bardzo ... I jeszcze jedna zaleta - dane zestawienie możemy podświetlić i przez 'copy' - ' paste' przenieść do jakiegokolwiek programu w txt czy doc. A jeśli wolimy graficznie, dla demonstracji, można uzyskać dobrą tabelę wybranej sekcji przez 'PrintScreen' i 'paste' w odpowiednim programie graficznym (u mnie dobrze wychodzi w IrfanView). (podaję hasła angielskie, bo taki mam program, w polskim będzie to odpowiednio inaczej)

Wiele parametrów nastraja bardzo pesymistycznie, ale wartość edukacyjna ogromna. Warte polecenia dla szkół, jeśli jeszcze tego nie w szkołach polskich. 

program podrzucił Klimek
[QZE09::117];[QEQ14::259]260
w sieci 30.5.2012; nr 2985

 

 

witrynę prowadzi
© R. Antoszewski
Titirangi, Auckland, 
Nowa Zelandia

  Site Meter