Kurioza naukowe / Scientific curiosities ISSN 1176-7545; rok XIII; No 2978
Zestawienie tematyczne prowadzone na bieżąco

a

 

 

.

 

 

 

Jedno zdumienie dziennie..

.
 

Coś dla pingwinolubów.

Pingwiny budzą zainteresowanie od czasu pierwszych wypraw antarktycznych. Zdumiewa ich tryb życia i niezwykła przystosowawczość do najbardziej skrajnych warunków otoczenia. Interesowali się pingwinami podróżnicy, uczeni, a nawet literaci. Niedawno świat przeżywał przygody pingwina, który zabłąkał się do Nowej Zelandii. (o pingwinach patrz odsyłacze u dołu).

Znany amerykański fanatyk podróży Joel Oleson (gdzie on nie był!) umieścił na youtube filmik ze swojego spotkania z pingwinem Gentoo, a właściwie z młodziutkim, świeżo wyklutym pisklakiem Gentoo. Oleson ułożył się grzecznie na kamieniach i pozwolił pisklakowi pobaraszkować ze sobą. Pingwinek na pewno spotkał spotkał człowieka po raz pierwszy w życiu i nie miał żadnych odruchów strachu. Wyraźnie szukał kumpla do zabawy.  

A Oleson śmiało podtykał mu twarz nie bojąc się że ptaszysko dziobnie go na przykład w oko. Mogłoby to być tragiczne, bo nawet pisklęta tego gatunku mają dzioby niczego sobie.. Warto popatrzeć na ten filmik: 

http://www.youtube.com/watch?v=GdmQ9nMkI-g&feature=player_embedded

Obejrzało go już kilkaset tysięcy internatów. 
Pingwiny Gentoo (Pygoscelis papua), podobne nieco do opisanych poprzednio pingwinów Adeli zamieszkują kilka wysp anterktycznych (Falklandy, South Georgia, Kerguelen, Heard, South Orkney, Macquarie, Crozet, Prince Edward, South Sandwich i Półwysep Antarktyczny). Jest ich stosunkowo niewiele, szacuje się ich populację na ok. 320.000, prawie tyle ilu Oleson miął gości na stronie poświęconej swojej wyprawie w tamte strony. 

Jak wiadomo z badań Lorenza (i in.), pisklęta ptasie mają ten dziwny zwyczaj, że pierwsze coś co się porusza, uznają za swoją matkę i potem podążają za tym czymś jak za swoją matką. Mówimy o 'imprinting' - wdrukowaniu. W przyrodzie jest to najczęściej rodzic i wszystko jest w porządku. Kiedy jednak pojawi się coś zupełnie obcego, np człowiek, piłka, sześcian, młode pisklę przyjmuje to za matkę. Ciekawe czy w tym przypadku Olsen zostanie przybranym rodzicem. Nic o tym nie wspomina..

O pingwinach patrz tu:
msza
Happy Feet: 01, 02, 03, 04, 05
Levick

France

geje

[QZE09::111];[QEQ14::202]
w sieci 24.5.2012; nr 2978

 
.

 

witrynę prowadzi
© R. Antoszewski
Titirangi, Auckland, 
Nowa Zelandia

  Site Meter