Kurioza naukowe / Scientific curiosities ISSN 1176-7545; rok XIII; No 2933

Zestawienie tematyczne prowadzone na bieżąco

 

Jedno zdumienie dziennie...

 

.

Archeoakustyka Chavin.

Od najdawniejszych czasów ludzie czuli niepohamowaną chęć poznania przyszłości. Dowody tego znajdujemy we wielu kulturach, a i w naszych czasach, tak niby racjonalnych, wróżbiarstwo różnej maści kwitnie. 
Takie wyrocznie jak delficka, wyrocznia Amona, Zeusa czy Tanit znane były od setek lat.
Ponad trzy tysiące lat temu działała w Andach, obecnie na terenie Peru, wyrocznia w Chavin de Huántar. Kultura Chavin to panująca na tych terenach kultura pre-inkaska. Do dziś tarasy, placyki i jaskinie tamtejsze zadziwiają misternymi reliefami zwierząt takich jak jaguary, kondory i węże, a także roślin halucynogennych. Znaleziono tam liczne narzędzia do przyrządzania środków halucynogennych, a także narzędzia służące do pracy. Jaskinie z licznymi korytarzami i labiryntami wzbudziły zainteresowanie archeologów, a że na miejscu znaleziono też instrumenty muzyczne, zainteresowali się tą świątynią także specjaliści od starożytnej akustyki, tzw archeoakustyki. W dawnych świątyniach, jak i obecnie, muzyka jest doskonałym narzędziem wzmagającym psychologiczny efekt misteriów i obrzędów. 
W Huántar znaleziono konchy muszlowe zwane pututu. Niektóre z tajemniczymi znakami. Zachowały one pełną funkcjonalność. Koncert na trąbkach wykonywany w różnych miejscach labiryntu robi wstrząsające wrażenie dezorientując równocześnie słuchaczy co do źródła dźwięku. 
Dwuminutowego koncertu na pututu posłuchać można pod adresem:

http://news.sciencemag.org/sciencenow/2012/02/haunting-sounds-at-an-ancient-pe.html?ref=hp

Bardzo piękna i wzuszająca muzyka. Można słuchać wiele razy. Poniżej pokazano sposób grania na muzealnym okazie pututu, a dalej jedną z trąbek z tajemniczymi znakami. Pututu to muszle brzuchonoga Strombus galeatus.

 

Warto zauważyć, że archeoakustyka budzi coraz większe zainteresowanie archeologów. Na badania pozwala współczesny sprzęt elektroniczny. Sądzi się, że układ świątyni w Stonehenge pozwalał także na tworzenie efektów akustycznych, tak istotnych we wszystkich misteriach. 

A tu oglądać można współczesną procesję kościelną z Pisaq w świętej Dolinie Cuzco. 

http://www.youtube.com/watch?v=xcjODx2IueE

Widać sypanie kwiatów, potem zbiera się płatki, pewnie mają moc specjalną, w tle słychać muzykę na pututu, mnóstwo ludzi w pięknych pasiastych strojach plemiennych (Quechua). Wyraźnie widać ten sam motyw zdobniczy jak w tle na tej stronie. Jak widać tradycje Chavin, przejęte przez Inków, kultywowane są obecnie przez Quechua

w tle: motyw ozdobny z epoki Inków
[QEQ11::029]33,4,5,112;[QEQ12::045]
w sieci: 15.3 2012; nr 2933

 

 

witrynę prowadzi
© R. Antoszewski
Titirangi, Auckland, 
Nowa Zelandia

(wybrane do publ. R. Antoszewskiego)

  Site Meter