Kurioza naukowe / Scientific curiosities ISSN 1176-7545; rok XIII; No 2931

Zestawienie tematyczne prowadzone na bieżąco

 

 

           

      

Jedno zdumienie dziennie... 

.
 

Wagga Wagga w pajęczej bieli.

Wagga Wagga to miasto (ok. 40.000 mieszkańców) w Nowej Południowej Walii w basenie Murray-Darling nad rzeką Murrumbidgee. Panuje tu klimat łagodny, najniższe średnie temp zawsze są ponad zero stopni, czasem nocna temperatura na chwilę może spaść do -2-30C ale śniegu nie uświadczysz. Tymczasem ubiegłego grudnia, w połowie tutejszego lata  mieszkańcy okoliczni zastali łąki i domy w bieli.

Nie był to jednak śnieg, a robota milionów pająków. Rzeka wylała, łąki zostały podtopione, nawet z miasta trzeba było przymusowo ewakuować jedną piątą mieszkańców. Pająki same się ewakuowały z zatopionych miejsc i ratowały się na wierzchołkach traw. Szczegółowsze oględziny wykazały jednak, że nie były to pajęczyny, a coś w rodzaju polskiego 'babiego lata'. Uciekinierami były skakuny, pająki nie rozpinające sieci dla łowów, ale polujące na owadzią zwierzynę z zaskoczenia. Stąd ich nazwa - wolf spider - wilczy pająk. 

Są dosyć pospolite w Australii (130 gatunków), także w Nowej Zelandii, nawet w moim pokoju. Są to zwierzaki pożyteczne, łowią olbrzymie ilości komarów i innych mieszkańców środowisk wilgotnych. Ważna to sprawa szczególnie w miejscach malarycznych. Uciekając, szczególnie w miejscach sobie nieznanych, pozostawiają za sobą jedwabną linkę ratowniczą, która często może okazać się spadochronem, a ściślej balonem Potem można jązjeść. Tak jak w przypadku babiego lata, wypuszczona linka może zostać poniesiona przez wiatr i pająk ląduje losowo w zupełnie nowym miejscu. 
Nocą, kiedy się poświeci latarką ulokowaną blisko oczu można zachwycać się odblaskiem ich oczu. Skakuny nie mają oczu fasetkowych, ale soczewkowe, którymi doskonale widzą. I tak jak u kota w ciemności, światło odbija się z dna ich oczu (mają ich kilka) dając efektowne zjawisko optyczne. 

O skakunach było poprzednio:
o ich oczach
o mózgac
h;
o uczeniu się z telewizora;
o Bagheerze Kiplinga i skakunach wegetariańskich. 

u góry: kangurzyca z małym, ochra na korze, sztuka Aborygenów Ziemii Arnhema
[QZE09::063];[QEQ11:276]B,C;8
w sieci 12.3.2012; nr 2931

 

 


 

witrynę prowadzi
© R. Antoszewski
Titirangi, Auckland, 
Nowa Zelandia

(wybrane do publ. R. Antoszewskiego)

  Site Meter