Kurioza naukowe / Scientific curiosities ISSN 1176-7545; rok XIII; No 2926

Zestawienie tematyczne prowadzone na bieżąco

 

Jedno zdumienie dziennie...

 

.

Dziwności świata tego... (3)

Świat, jak wiadomo, wkrótce się skończy. Popatrzmy co pozostawiamy za sobą..

Autofagia, a właściwie wzajemożerstwo.
O ile mi wiadomo kanibalizm nie jest prawnie zakazany, tym bardziej nie można zabronić autofagii - zjadania samego siebie, no i nic nie stoi na przeszkodzie żeby siebie oferować jako danie innym. Tak też zrobiona na oczach tysięcy widzów holenderskiej telewizji w grudniu 2011. 
Dennis Storm poddał się operacyjnemu wycięciu kawałka tyłka, a Valerio Zeno kazał sobie wyciąć porcję z brzucha. I jedno i drugie mięso usmażono w oleju słonecznikowym. Storm zjadł kawał Zena, a Zeno zjadł kawał Storma. 
Intencja tej demonstracji gastronomicznej nie jest jasna. Można sobie wyobrazić, że chodziło o oswojenie ludzkości z oczekującym nas totalnym niedoborem żywności i powszechną akceptacją kanibalizmu. 
   

Japońska firma 'Toto' podeszła do problemu trudności oczekujących ludzkość z drugiego końca. Mając na względzie kłopoty ze źródłem energii i zalety energii odnawialnej skonstruowano motocykl połączony z nocnikiem przekształcającym na bieżąco odchody motocyklisty w paliwo. Rozwiązanie takie zmniejsza zanieczyszczanie atmosfery gazami organicznymi pochodzenia ludzkiego, jak też obniża ogólną emisję dwutlenku węgla. Zorganizowano miesięczny motocyklowy 'cross-country' rajd dla celów reklamowych. Nie podano, niestety, jakimi cechami gastrycznymi odznaczali się rajdowcy. 
   

W nowatorski sposób rozwiązano problem skażenia środowiska fekaliami i ściekami w Ghanie, w okolicy pięknego niegdyś wybrzeża Lavender Hill. Amerykańska firma, z poparciem fundacji Melindy Gates,  wybudowała zakład przetwarzający fekalia, bez rozcieńczania wodą, najpierw w coś w rodzaju brykietów o wysokiej wartości kalorycznej. Te już bez dalszych kłopotów można przekształcić w biopaliwo. Istnieje szansa uratowania piękna wielu najbardziej atrakcyjnych miejsc na kuli ziemskiej. 
   

[QZE09::052];[QEQ10::220]237,217
w sieci 3.3.2012; nr 2926

 

 


 

witrynę prowadzi
© R. Antoszewski
Titirangi, Auckland, 
Nowa Zelandia

  Site Meter