Kurioza naukowe / Scientific curiosities ISSN 1176-7545; rok XIII; No 2918

Zestawienie tematyczne prowadzone na bieżąco

 

Jedno zdumienie dziennie...

 

.

Palcem po rosyjskiej mapie.

A ściślej, palcem po ekranie objechać można całą rosyjską strefę wpływów, nawet z nawiązką, tymczasem. 
Wystarczy wejść na stronę:

http://topmap.narod.ru/

gdzie znajdziemy tabelę z adresami do szczegółowych arkuszy map od Wielkiej Brytanii, Holandii, Niemiec na zachodzie, do Czukotki, Wysp Kurylskich, Nachodki, Władywostoku, Chin i Korei na wschodzie, i od Ziemi Franciszka Józefa (zahacza o Workutę), Norwegii, Szwecji, Finlandii na północy do Turcji, Armenii, Afganistanu na południu. Razem kilkaset map, niektóre starsze, aż z lat wojennych, niektóre zupełnie aktualne z lat osiemdziesiątych.

Większość map jest w skali 1:200.000, wiele 1:100.000, ale są też szczegółowe sztabówki w skali 1:50.000

Wędrówka po Syberii czy ponurej wyspie 'Nowaja Ziemlya' w skali 1:200.000 to wielka frajda, wszystkie rzeczułki, zatoczki, szczegółowe poziomice i absolutna pustka. 

Jest też kilka olbrzymich płacht (3-4 Mb) obejmujących połacie Polski w skali 1:500.000. Warszawę i Lublin widać pod adresem 

http://mapn34.narod.ru/map5/indexg.html

a Bydgoszcz i Polska Północna jest pod adresem:

http://mapn34.narod.ru/map5/indexv.html

Trzeba tylko sobie przypomnieć jak się czyta rosyjskie bukwy, i wszystko jest jasne. Ale przecież nikt z nas nie jest rosyjskim analfabetą. Oczywiście Łódź jest Ludz, a Piotrków to Pietrkuw, Białystok to Belostok, i tak dalej. Czasem trzeba trochę pomyśleć, Wąbrzeźno jest Wombzeznem, Grudziądz to Grudzendz nie wiadomo czemu, a Morąg wychodzi jako Morong. Ale wszystko jest zrozumiałe. Nie żadnych odnośników do nazw niemieckich na tzw Ziemiach odzyskanych ani w Prusach Wschodnich. 

 a
dla przykładu maleńki fragment dużej płachty obejmującej wschodnią Polskę.

Jest też Smoleńsk, gdyby kto szukał, cała Białoruś, Ukraina, kraje nadbałtyckie. Autor strony obiecuje nawet poszukać miejscowości wedle indeksu alfabetycznego. Przydatne dla Kresó Wschodnich. 

[QZE09::049];[QEQ11::108]
w sieci 24.2.2012; nr 2918

 

 

witrynę prowadzi
© R. Antoszewski
Titirangi, Auckland, 
Nowa Zelandia

  Site Meter