Kurioza naukowe / Scientific curiosities ISSN 1176-7545; rok XIII; No 2917

Zestawienie tematyczne prowadzone na bieżąco

 

Jedno zdumienie dziennie...

 

.

Dziwności świata tego...  (2)

Świat, jak wiadomo, wkrótce się skończy. Popatrzmy co pozostawiamy za sobą..

Międzynarodowy Dom Modlitwy w Kansas City, Mo., uroczyście celebrował rozpoczęcie trzynastego roku nieprzerwanej modlitwy. Pastor Mike Bickle i jego kongregacja ewangeliczna walczy z diabłem bez przerwy dzień i noc, we wszystkie dni tygodnia religijnymi śpiewami. Dom Modlitwy dysponuje 25-cioma zespołami muzycznymi, które rotacyjnie w dwugodzinnych sesjach  chwalą Boga i na zmianę proszą o jego interwencję w konkretnych sprawach i miejscach. 

Na wynik trzeba poczekać.

Niedawno w okręgu Satara w stanie Maharashtra w Indiach odbyła się uroczystość zmiany imion dziewcząt noszących imię 'Nakusa' na jakiekolwiek inne. Rzecz w tym, że 'Nakusa' w języku hindi oznacza 'niechciana' i imię to nadawane bywa dziewczętom niechcianym, urodzonym z łaski lub z konieczności. Dawniej można się było ich pozbyć w legalny sposób, teraz są trudności. Dziewczyna to kłopot. Trzeba jej zapewnić wiano, a nie daj boże, jak zgubi dziewictwo.. 
Nowoczesna medycyna stanęła na wysokości zadania. Dzięki przednarodzeniowej ekspertyzie można zawczasu pozbyć się nieszczęścia przez aborcję. A wynik jest taki, że na 1000 chłopców rodzi się tam 881 dziewcząt, część z nich od początku z piętnem 'Niechciana', żeby nie było wątpliwości... 

Ciekawe, nie znam żadnej 'Niechcianki' czy 'Nieluby'  w krajach słowianskich, ani 'Unwanted' w anglojezycznych. 
Czy są w innych kręgach kulturowych?

W październiku ubiegłego roku nowojorska performerka Marni Kotak (lat 36) porodziła syna, którego nazwano Ajax. Nie byłoby w tym nic nadzwyczajnego, robią to miliony kobiet, gdyby nie fakt, że sam poród był dziełem sztuki. Jak na dzieło sztuki przystało, poród wystawiony był w Galerii Wystawowej w Brooklynie. Wernisaż trwał ponad dwa tygodnie, ponieważ na dwa tygodnie przez porodem Marni przeniosła się do specjalnego pomieszczenia z dostępem zwiedzających. Poród odbył się szczęśliwie. 
Nie było to jej pierwsze dzieło artystyczne w tym gatunku sztuki. Przedtem odtworzyła już, też jako dzieło sztuki swój własny poród, a także utratę dziewictwa na tylnym siedzeniu samochodu. 

Dziełem sztuki może być wszystko. Rzekomo miarą wartości dzieła sztuki jest chęć czy zdolność przebywania z dziełem sztuki na co dzień. W tym przypadku mocno bym się zastanawiał...

Ulubiony koń pewnej kobiety (21) w hrabstwie Washington w stanie Oregon wziął i zdechł ze starości. Aby go uczcić i upamiętnić właścicielka ulubieńca, po rozcięciu jego brzucha, wślizgnęła się w jego wnętrzności i taptała się na golasa w jego flakach. Jej boyfriend równocześnie dokumentował całe wydarzenie i udostępniono je potem w internecie. 
Policja odmówiła wszczęcia postępowania przeciw artystce. Nie dopatrzono się dokonania czynności zabronionej. 

Faktycznie, żadne przepisy prawne nie zabraniają taptać się we flakach ulubionego zwierzęcia, szczególnie jeśli jest ono martwe. 

[QZE09::038];[QEQ10::226]228,235,224
w sieci: 21.2.2012; nr 2917

 

 


 

witrynę prowadzi
© R. Antoszewski
Titirangi, Auckland, 
Nowa Zelandia

  Site Meter