Kurioza naukowe / Scientific curiosities ISSN 1176-7545; rok XIII; No 2888

Zestawienie tematyczne prowadzone na bieżąco

 

Jedno zdumienie dziennie...

 

.

Osmofilia niekonwencjonalna.

Osmofilia, zamiłowanie do zapachów, nazwijmy to zapacholubstwem, niekoniecznie musi mieć związek z perfumami czy wonnymi maściami. 
W Japonii w latach osiemdziesiątych rozkwitał handel używanymi majtkami nastolatek, często prowadzony chałupniczo, obejmując także automaty uliczne, w których w Japonii można kupić wszystko. Jest 5,6 miliona automatów w Japonii, a jeden automat przypada na dwudziestu obywateli. Rzecz odbywała się następująco. Panienka, najczęściej uczennica szkoły średniej lub studentka, przychodziła do przedsiębiorcy, ten wręczał jej gustowne majteczki, ona, za kotarą, zdejmowała swoje, pakowała do plastikowej torebki, nowe zakładała na własną pupcię, otrzymywała za plastikową torebkę kilkaset jenów. Po sprzedaży towaru otrzymywała jeszcze nieco grosza reperując w ten sposób swój budżet nastolatki. Często do torebki załączona była atrakcyjna fotografia dawczyni. Klient, amator dziewczęcych majteczek, płacił kilkadziesiąt dolarów i wszystko grało. Co robił z majteczkami, pozostawiam wyobraźni. Handel z automatów został w Tokio zabroniony w r. 1993, co wcale nie zahamowało biznesu. 

Zupełnie inny charakter ma, nazwijmy to, osmofilia polityczna. Celowała w tym sławetna STASI w NRD, ale pewnie i inne bezpieki nią nie gardziły (także policja niemiecka po rozwaleniu muru). Bieliznę osobistą osób podejrzanych przechowywano w szklanych słojach, eksponowanych potem w muzeum STASI. Przypuszczam że zapachem bielizny delektowały się tylko policyjne psy, choć kto wie..
Mówi się, że współczesne urządzenia podsłuchowe, chętnie implantowane w ambasadach np amerykńskich, potrafią nie tylko podsłuchiwać połączenia telefoniczne, ale identyfikować zapachowo gości ambasady. Nie wiem jak to się robi, pewnie  niezbędna jest tu jakaś adaptowana chromatografia gazowa w połączeniu z analizą spektralną w podczerwierni. 

[QZE09::018];ART32-009-423;[QEQ04::298];[QNT97::137];[QHB07::177]
w sieci: 14.1.2012; nr 2888

 


 

witrynę prowadzi
© R. Antoszewski
Titirangi, Auckland, 
Nowa Zelandia

  Site Meter