Kurioza naukowe / Scientific curiosities ISSN 1176-7545; rok XIII; No 2886

Zestawienie tematyczne prowadzone na bieżąco

Jedno zdumienie dziennie...

.
 

Najmniejszy kręgowiec.

Poszukiwanie 'naj- naj-' w przyrodzie, największych gadów, ssaków, najmniejszych ryb, największych bakterii czy wirusów, to nie tylko zwykłe katalogowanie ciekawostek przyrodniczych, ale możliwość zapoznania się z tym, co do czego ciągle nie mamy jasności. Chodzi o to, co jest niezbędne do prowadzenia procesów życiowych w skrajnych warunkach, w jakim sensie przyroda jest rozrzutna, w jakim skąpa, jak funkcjonuje aparat genetyczny i system informacyjny w układach żywych. 
Ostatnio naukowcy z Louisiana State University w Baton Rouge biorący udział w wyprawie do  Papui Nowej Gwinei odkryli najmniejszego kręgowca - malutką żabkę żyjącą w opadłym listowiu tropikalnej dżungli. Żabka Paedophryne amauensis mierzy zaledwie 7,7 mm i bije rekord dotychczasowy w klasie krędowców - rybkę Paedocypris progenetica o długości nieco ponad 8 mm z Indonezji (obok zdjęcia żabki ustawionej, niezbyt taktownie, na amerykańskiej dziesięciocentówce). Przedtem za najmniejszą żabkę uważano brazylijską złotą żabę Brachycephalus didactylus mierzącą 1 cm. Łączna liczba opisanych dotąd kręgowców wynosi nieco ponad 60.000. 
Dosyć trudno było odszukać malucha. Wydaje dźwięki jak owady i trudno ją odnależć w liściowym detritusie. Nie pomogło triangulacyjne wyznaczenie źródła głosów, bo przeszkadzały owady. Prosty sposób okazał się najlepszy. Po prostu garść gnijących liści włożono do przejrzystego plastikowego worka, i po jakimś czasie zaczęły w nim wesoła skakać mikrusińskie żabki.  Dalsze badania wykazały, że żywią się owadami mniejszymi niż połykane przez zwykłej wielkości żaby, same zaś stanowią pokarm dla drapieżców mniejszych niż te, które atakują żaby. 
A więc zwierzątko o masie około 100 mg zdolne jest wykonywać wszystkie funkcje biologiczne kręgowców i jest naszym najmniejszym krewniakiem w tej klasie. 

O najmniejszym owadzie p. tu.

[QZE09::014];[QEQ04::273]A
w sieci 12.1.2012; nr 2886

 

 


 

witrynę prowadzi
© R. Antoszewski
Titirangi, Auckland, 
Nowa Zelandia

(wybrane z publ. R. Antoszewskiego)

  Site Meter