Kurioza naukowe / Scientific curiosities ISSN 1176-7545; rok XII; No 2869

Zestawienie tematyczne prowadzone na bieżąco

 

Jedno zdumienie dziennie...

 

.

Światła nocne a polityka.

Warto czasem dosiąść jakiegoś satelitę, zsynchronizować czas tak by lecieć nad danym regionem nocą i popatrzeć na świat. Nie potrzeba mapy. Regiony pojawiają się same światłami miast, nawet pojawia się Nowa Zelandia, ale prawie w ciemności tkwi Afryka i Ameryka południowa. Ameryka Północna, Europa i Azja wschodnia szaleje życiem nocnym. (ten ciąg pomiędzy USA a Europą to strumień samolotów pomiędzy kontynentami, wzięte z dawnej notki o ruchu lotniczym).

Warto też skoncentrować się na jakimś szczególnie interesującym kawałku globu.  

Oto nocny wizerunek Półwyspu Koreańskiego. Część południowa jest napaćkana szaleństwem świateł nocnych. Nie potrzeba żadnej mapy, żeby wskazać gdzie jest Seoul, Pusan, czy Kunsan. Ale wystarczy przesunąć się kilka kilometrów na północ od olbrzymiej plamy aglomeracji Seoul-Suwon-Inchon, by wpaść w kompletną ciemność. Cała Korea Północna tkwi w kompletnej ciemności z wyjątkiem małej plamki odległej nieco ponad 100 km od ostrej granicy. To stolica Phenian. Potem zupełnie nic aż do Chin, gdzie jest kilka punktów świetlnych, choć to teren bardzo słabo zamieszkały. A w Korei Północnej jest dziesięć miast o ludności ponad 300.000. 
Jeden rzut oka nie wymaga żadnego komentarza politycznego. Nam trudno już nawet wyobrazić sobie życie bez energii elektrycznej, światła, lodówek, telefonów, telewizji. 

Szczury, kiedy widzą pobratymca w kłopocie, wyciągają doń pomocną łapkę. Słonie podają pomocną trąbę. A ludzi, jako gatunku biologicznego nie stać na taki podstawowy odruch. 
Niech ludzie giną w Auschwitz, zabijają się w Rwandzie, Kongu czy w Syrii. Czasem można im rzucić kromkę chleba, niech umierają dłużej...
Jestem przekonany, że gdyby w r. 1945 istniała ONZ, minutą ciszy uczczono by pamięć Adolfa Hitlera. Oczywiście za większością głosów demokratycznie wybranych reprezentantów narodowych, jak zrobiono to dla uczczenia pamięci Kim Dzong Ila teraz.
Nie mogę doszukać się jak ONZ uczciła pamięć generalissimusa Stalina..

[QZE08::193];[QEQ04::150]
w sieci 22.12.2011; nr 2869

 

 


 

witrynę prowadzi
© R. Antoszewski
Titirangi, Auckland, 
Nowa Zelandia

  Site Meter