Kurioza naukowe / Scientific curiosities ISSN 1176-7545; rok XII; No 2866

Zestawienie tematyczne prowadzone na bieżąco

 

Jedno zdumienie dziennie...

 

.

Nie tylko policjanci posługują się sprejem..

Badacze w Kamerunie zaobserwowali dziwne zbiegowisko. Kilkanaście mrówek otaczało znacznie większego termita, ale wszystkie były odwrócone do niego odwłokami i wcale nie w ucieczce. Normalnie mrówki atakują szczypcami, które przecież mają z przodu. 
Dokładniejsza obserwacja wykazała, że mrówki afrykańskie Crematogaster striatula polują przy pomocy spreju. Po prostu psikają substancją paraliżującą w stronę silniejszej ofiary nadającej się na jedzonko i czekają. Kiedy ofiara jest już bezpiecznie unieruchomiona, wloką ją do mrowiska i mają ucztę.   

Okazało się także, że inne gatunki mrówek czują respekt przed Crematogaster. Jak tylko poczują ich obecność, porzucają ewentualną zdobycz i uciekają gdzie pieprz rośnie..
Natura chemiczna speju nie jest tymczasem znana. Uczeni mają nadzieję, że pozwoli to na opracowanie nowego insektycydu, bardziej skutecznego. Jak dotąd owady, po dłuższym czasie używania danego preparatu uodporniają się. W tym przypadku, skoro miliony lat stosowania tej strategii przez mrówki nie uodporniły inne owady, może preparat będzie skuteczniejszy na dłużej..
No i policja w różnych krajach ostrzy sobie zęby.. 

 

[QZE08::188];[QEQ04::102]
w sieci 18.12.2011; nr 2866

 

 


 

witrynę prowadzi
© R. Antoszewski
Titirangi, Auckland, 
Nowa Zelandia

  Site Meter