Kurioza naukowe / Scientific curiosities ISSN 1176-7545; rok XII; No 2855

Zestawienie tematyczne prowadzone na bieżąco

 

Jedno zdumienie dziennie...

 

.

Jeszcze jeden hodowca własnego pożywienia.

Liczebność klubu hodowców i rolników na tym globie wzrasta. Ostatnio dołączono do tego grona dość niezwykłego ogrodnika - kraba yeti, albo kraba tańczącego Kiwa puravida. Jest to stawonóg głębokomorski z rodziny Kiwaidae należącej do rzędu dziesięcionogów (rząd Decapoda). Charakteryzuje się bardzo 'owłosionymi' kleszczami. Nie należy go mylić z krabem welnistorękim (wełnistostoszczyptym) Eriocheir z rodziny Grapsidae z tego samego rzędu, też bardzo 'owłosionym' krabem inwazyjnym spotykanym także w Polsce. Ten zamieszkuje akweny hydrotermalne koło Kostaryki. 
Zwierzątko to (kilka cm) żyjące w morzu poniżej 1000m, w często wysokiej temperaturze (nawet do 70oC), prawie wyłącznie żywi się wyhodowanymi przez siebie bateriami sulfofilnymi i metanogenami (obecnie zalicza się je do archeonów). Są to bakterie beztlenowe, czerpiące energię z utleniania siarkowodu lub metanu. 
Kraby odżwiają się zwykle polując na innych mieszkańców morza, ten jednak nawet odpędza krewetki zamiast je zjeść i pozostaje na swojej bakteryjnej diecie. Bakterie te (archeony) hoduje właśnie na tych włoskach które przeczesuje bez przerwy specjanymi grzebykami wprowadzając uzbierany pokarm do pyszczka. Oczywiście uprawa bakterii wymaga starań. Trzeba pilnowac, by miały dość pozywienia, tak jak rolnik musi pilnować, by rośliny miały dostęp do światła. W tym celu bez przerwy wymachuje kleszczami w strumieniu wody zawierającej siarkowodór czy metan, co daje bakteriom odpowiednie warunki pożywienia i przyrostu. Wygląda to dosyć niezwykle, szczególnie w porównaniu z innymi krabami poruszającymi się raczej spokojnie. 

A 'gimnastyka' kraba pięknie pokazana jest na rosyjskiej stronie pop-naukowej. Stąd nazywa się kraba yeti także krabem tańczącym
Warto zwrócić uwagę na przeczesywanie włosków i oblizywanie się ze smakiem..

O kominach hydrotermalnych jest tu
O innych żyjątkach tego specyficznego środowiska jest tu, tu i tu.

[QZE08::175];[QEQ03::280]1,9,90,1,8
w sieci 6.12.2011; nr 2855

 

 


 

witrynę prowadzi
© R. Antoszewski
Titirangi, Auckland, 
Nowa Zelandia

(wybrane z publ. R. Antoszewskiego)

  Site Meter