Kurioza naukowe / Scientific curiosities ISSN 1176-7545; rok XII; No 2850

Zestawienie tematyczne prowadzone na bieżąco

     

 

Jedno zdumienie dziennie...

 

.

Najmniejszy zwierzak.

Rozpiętość wymiarów zwierząt jest olbrzmia. Widzimy to w zyciu codziennym. Ot choćby porównajmy konia z komarem. Rozpiętość ta wzrasta jeśli rozszerzymy rzecz o rzadziej spotykabe zwierzaki - ot, choćby porównajmy wieloryba z z pchełką.. 
Oto graficzne porównanie jednego z najmniejszych zwierząt z organizmami mikroskopijnymi - amebą i pantofelkiem znanymi wszystkim ze szkoły średniej.
Najmniejsza osa Megaphragma mymaripenne jest wymiarowo mniejsza od ameby, porównywalna z pantofelkiem i mierzy zaledwie 0,2 mm.

 

Ale tak znaczne zmniejszenie wymiarów ma swoją cenę. Okazało się, że aż 95 procent nie posiada jąder komórkowych, wydawałoby się zasadniczego elementu komórki. Oczywiście synteza jądra jest biochemicznie kosztowna a dojrzały owad nie rośnie, nie ma podziałów komórkowych, a więc po co wydawać energię na kosztowne syntezy? Jednak jej układ nerwowy starcza na szukanie pozywienia w postaci innych owadów, w które składa jaja, doskonale fruwa i orientje się w przestrzeni, a małe wymiary chronią ją przed wieloma drapieżnikami. 

[QZE08::172];[QEQ03::208]
w sieci 25.11.2011; nr 2850

 

 


 

witrynę prowadzi
© R. Antoszewski
Titirangi, Auckland, 
Nowa Zelandia

  Site Meter