Kurioza naukowe / Scientific curiosities ISSN 1176-7545; rok XII; No 2767

Zestawienie tematyczne prowadzone na bieżąco

                       

Jedno zdumienie dziennie...

 
.
 

Rozkosze Indii (1).

 
jadalnia w 'Antili'.

Dom państwa Ambani w Mumbai (dawniej Bombaj), dzielnicy Malabari Hills, zwany 'Antila' liczy sobie:
27 pięter na działce o pow. 5.532 m2, ma 3.700 m2 powierzchni mieszkalnej, łączna wysokość chaty - 170 m, odpowiednik około 60 pięter normalnego wieżowca.
Każde piętro ma niepowtarzalny wygląd,  i funkcje każdego piętra są jasno określone, a całość ma odpowiednią bazę techniczną.

 I tak pierwsze sześć pięter to parking dla 168 samochodów, piętro siódme to obsługa techniczna floty samochodowej. Następne piętro to centrum rozrywkowe z salą kinową na 50 osób. Dalej idą piętra z wiszącymi ogrodami i widokowymi balkonami i ukształtowanymi przyrodniczo tarasami. Ponad tymi piętrami jest jedno piętro jako centrum bezpieczeństwa na wypadek, gdy wszystko trzeba by ewakuować (szczegóły techniczne są tajemnicą). Następne dwa piętra to gym i centrum sprawności fizycznej. Następne dwa piętra są przeznaczone dla gości państwa Ambani. Następne, najwyższe piętra to gniazdko rodzinne. Na dachu znajdują się trzy lądowiska dla helikopterów. 
Oto wspaniały przykład racjonalnego zaplanowania i zagospodarowania mieszkania. Co znamienne, nie widać żadnych elementów architektury indyjskiej.

Dom zamieszkuje rodzina pana Mukesha Ambani wraz z żoną Nitą i trojgiem dzieci. Aha, zgodnie z hinduskim szacunkiem powiązań rodzinnych, jedno z pięter zarezerwowane jest dla matki pana Mukesha, pani Kokilaben. 
Ze względu na zrozumiałe trudności w dozorowaniu całego mieszkania, do pomocy jest 600 osób służby zarabiającej wcale nieźle jak na indyjskie warunki - około 90 US$ miesięcznie. 
Koszt konstrukcji mieszkania państwa Ambani to około dwa miliardy dolarów US. 
Pana Mukesha (53) stać na to. Jako syn pomocnika na stacji benzynowej, niejakiego Dhirajlal, jest w tej chwili najbogatszym Hindusem i piątym najbogatszym miliarderem w skali światowej dysponującym około 43 miliardami twardych. Co nie przeszkadza mu procesować się bez końca o spadek z młodszym bratem Anilem, który musiał zamieszkać w marnej, zaledwie czternastopiętrowej rezydencji w innej dzielnicy reprezentacyjnej dwunastomilionowego Mumbai.

(p. notka nast.) 

[QZE07::186];[QNK27-186];[QEP77::239];[QHB07::190];[QHB09::181];[QEQ00::157]
w sieci 8.8.2011; Nr 2767

 

 


 

witrynę prowadzi
© R. Antoszewski
Titirangi, Auckland, 
Nowa Zelandia

(wybrane z publ. R. Antoszewskiego)

  Site Meter