Kurioza naukowe / Scientific curiosities ISSN 1176-7545; rok XII; No 2692

Zestawienie tematyczne prowadzone na bieżąco

 

Jedno zdumienie dziennie...

 

.

Zdobiące słupy wyskokiego napięcia.

Słupy przesyłowe wysokiego napięcia straszą nie tylko tajemniczymi falami elektromagnetycznymi, ale też samym wyglądem. Bardzo często najpiękniejsze widoki, doliny, góry, jeziora 'skażone' są okropnymi konstrukcjami stalowymi nijak nie pasującymi do otoczenia.
Ale istnieje szansa, że rzecz się zmieni, a to dzięki prostemu, acz genialnemu pomysłowi islandzkich inżynierów. 
Zamiast bezdusznych słupów-pylonów zaprojektowali konstrukcje stalowe będącymi rzeźbami, a spełniające doskonale wymagane funkcje techniczne.
Pomysł polega na tym, że z zestawu ograniczonej liczby podstawowych modułów tworzyć można najróżniejsze struktury zmieniając tylko prefabrykowane złącza. Coś na wzór Lego. I tak powstać mogą pięćdziesięciometrowe kolosy kroczące przez wąwozy, pojedynczo, lub parami, postaci wspinające się po zboczach, szykujące się do skoku przez rzekę czy jezioro, uginające się pod ciężarem przepływających elektronów, i tak w nieskończoność. Koszta nie powinny być większe od osobno konstruowanych pylonów, a pewnie można je rozbierać w przypadku zmiany linii, a części używać do innych konstrukcji. 
Nie wiem czy w Nowej Zelandii pomysł zostanie podjęty, ale bardzo by się przydał. Cały kraj pokryty jest gęstą siecią linii przesyłowych, czasem nawet dwie linie biegną równolegle, pewnie dla zabezpieczenia dostaw, a przerzynają najpiękniejsze doliny, stoki i zbiorniki wodne. 

temat podsunął H. Kubacki, NZ
[QZE08::027];[QEP84::065]
w seici 18.4.2011; nr 2692

 

 


 

witrynę prowadzi
© R. Antoszewski
Titirangi, Auckland, 
Nowa Zelandia

(wybrane z publ. R. Antoszewskiego)

  Site Meter