Kurioza naukowe / Scientific curiosities ISSN 1176-7545; rok XII; No 2674
Zestawienie tematyczne prowadzone na bieżąco

a

 

 

.

 

 

 

Jedno zdumienie dziennie..

.
 

Radości wśród smutków potrzęsieniowych.

Wśród nawału smutnych wieści podawanych przez policję i służby porządkowe na temat ostatniego trzęsienia ziemi w Christchurch (22.2.2011), znajdują się czasem wieści radosne, podnoszące na duchu. Taką wiadomość otrzymał Dziekan Katedry w Chistchurch. Podejrzewano, że liczba ofiar trzęsienia wzrośnie ponad stwierdzone 165 osób po szczegółowym przeszukaniu uszkodzonej katedry. 
W wyniku trzęsienia ziemi o nasileniu 6,3 stopni zawaliła się część starej, jak na Nową Zelandię, katedry sprzed 160 lat. Świadkowie mówili, że w momencie zapadnięcia się iglicy katedry, były tam 22 osoby. Nadziei na ocalenie ich już nie było, dziekan błagał służby porządkowe by z należytym szacunkiem traktowano ciała. Rozpłakał się radości na wieść, że nikogo pod rumowiskiem nie było. Załoga jeszcze raz przeszukała kamień po kamieniu, bez smutnego wyniku. Przy okazji uwolniono z rumowiska gołębia, któremu zwrócono natychmiast wolność. 

Zupełnie inne podstawy do radości mają miejscowe pracownice z branży usług seksualnych. W Nowej Zelandii prostytucja jest legalna i traktowana jako ceniony społecznie zawód. Jedna z panienek, Candice, zwierzyła się, że przez całe trzy lata nie miała takich dochodów. Usadowiona zaraz poza kordonem zarabia nawet 1400 NZ$ na dzień i noc (= 1030 US$). Klientami są głównie pracownicy przybyli z innych stron kraju lub zagraniczni ochotnicy, a także policjanci. Oprócz radości z dochodów, pracownice usług seksualnych cieszą się także, że mogą pomóc przeżywać stres, jakiemu poddani są służby ratunkowe i porządkowe. 

Poprzednie notki o trzęsieniach ziemi w Nowej Zelandii:
informacje ogólne o tektonice i tektonice ziemi;
zmiany w wyniku trzęsienia;
wrzesień 2010;
urodzenia;
tektonika animowana;
odkształcenia powierzchni ziemi.

[QZE08::021];[QEP92::207];[QEP92::258]
w sieci 16.3.2011; Nr 2674

 
.

 

witrynę prowadzi
© R. Antoszewski
Titirangi, Auckland, 
Nowa Zelandia

(wybrane z publ. R. Antoszewskiego)

  Site Meter