Kurioza naukowe / Scientific curiosities ISSN 1176-7545; rok XII; No 2663

Zestawienie tematyczne prowadzone na bieżąco

 

Jedno zdumienie dziennie...

 

.

Niezwykłe akuszerki.

Ze słowem, i z zawodem akuszerki (położnej) kojarzy się nam (nam, to znaczy mężczyznom) zwykle śliczna panienka z bobaskiem w ramionach. Możemy jeszcze dorzucić jakiś skromny sprzęt pomocniczy. 
Przyroda jest jednak pełna niespodzianek i coraz mniej pozostaje człowiekowi cech wyłącznie ludzkich. Wydarto człowiekowi już dawno tworzenie narzędzi, mowę, posługiwanie się ogniem (wprawdzie nie rozpalanie ognia, ale kto wie..). Także zabijanie dla przyjemności czy bez potrzeby nie jest cechą wyłącznie ludzką. W tej chwili trudno nawet powiedzieć, co to jest wyłącznie ludzkie. Może coś nam zostało w zakresie sztuki, choć i tu są zwierzęce zakusy, no, może w czynnej radiotechnice i elektronice i konstruowaniu broni nuklearnej. Od dawna wiadomo, że w medycynie jesteśmy do tyłu w porównaniu do zwierząt często z pożytkiem, acz niechętnie je naśladujemy.
Ale do takiego wyglądu akuszerki trzeba będzie się dopiero przyzwyczajać. Ostatnio jednak zabrano nam monopol na położnictwo. Wprawdzie były wiadomości o położniczych usługach świadczonym rodzącym delfinom, ale sprawa wymaga sprawdzeń. Teraz natomiast wiadomo, że usługi położnicze świadczą sobie nietoperzyce. O nietoperzach w tym zawodzie nie słyszałem. 
Nietoperze doskonale radzą sobie w złożonym życiu w olbrzymich grupach, ale okazuje się, że potrafią organizować się w kółka przyjaciół (tylko samice, samce są samotnikami). Zaprzyjaźnione ze sobą samice nietoperza owocojada (Myotis bechsteinii), po czasie spędzonym na polowaniu w różnych, zmieniających się zespołach, wracają do jaskini i spędzają czas w towarzystwie wcale nie spokrewnionych kumoszek. Kiedy któraś z samic znajdzie się w ciąży, kumoszki opiekują się nią i pomagają w czasie porodu, tulą się do niej, machają skrzydełkami dla ochłodzenia, to samo robią z maluchem. 
Skłonność do tworzenia zespołów towarzyskich wykazują też słonie, delfiny, niektóre mięsożerne, a także naczelne. Wiązano to zwykle z posiadaniem dużego i rozwiniętego mózgu potrzebnego do sterowania życiem społecznym. Nietoperze, choć mają bardzo małe mózgi, tez to potrafią. 

[QZE08::012];[QEP91::311]
w sieci 20.2.2011; Nr 2663

 

 


 

witrynę prowadzi
© R. Antoszewski
Titirangi, Auckland, 
Nowa Zelandia

(wybrane z publ. R. Antoszewskiego)

  Site Meter