Kurioza naukowe / Scientific curiosities ISSN 1176-7545; rok XII; No 2655

Zestawienie tematyczne prowadzone na bieżąco

Jedno zdumienie dziennie...

 
.
 

Bambus na służbie wymiaru sprawiedliwości.

Bambus to niezwykle użyteczna roślina. Połowa ludzkości używa bambusy lub produkty z nich powstałe codziennie.  Zdumiewa też biologów bijąc rekordy szybkości wzrostu. W optymalnych warunkach przyrost pędu bambusa na dobę wynosić może nawet 70 cm, a przez trzy miesiące potrafi wznieść się na wysokość 30 metrów (dziesięciopiętrowy dom!). 
Olbrzymie zastosowanie ma w kulinarii i budownictwie wszystkich krajów tropikalnych, a nawet w sztuce czy ubiorach. Użyteczność bambusa jest po prostu uniwersalna. Młode pędy bambusa są przysmakiem podawanym w setkach wersji. Nawet pasożyty bambusa maja wartość. Gąsienice pasożytujące na liściach są przysmakiem i ważnym źródłem białka. Mniej znana rola pędów bambusowych to wymiar sprawiedliwości (a, b, c,). Do dziś np w Singapurze mniejsze przestępstwa karana są chłostą wymierzaną bambusową pałką o dokładnie ustalonych prawem parametrach. 
Natomiast zupełnie oryginalny i radykalny sposób rozliczania się z przestępcami stosowano w niektórych plemionach malajskich, a może i innych, rzekomo jeszcze w XIX w. 
W okolicy wsi przestępcy wybierano miejsce gdzie rosły młode bambusy. Bambusy rozprowadzają się poprzez odłogi na znaczne odległości i nawet na obrzeżu nieprzebytych chaszczy znaleźć można młode pędy, zbierane zresztą dla celów spożywczych. Srarszyzna plemienna wybiera świeżo wychylający się stożkowaty pęd, który jest miękki i delikatny. Sadza się na nim  przestępcę i ... pozostawia samemu sobie po dokładnym przymocowaniu go do ziemi dokładnie ustawionymi kołkami. Bambus rożnie niezmiernie szybko i szybko też twardnieje, przy tym ma olbrzymią prężność. Potrafi usuwać ze swej drogi kamienie czy skorupy ziemi. I tak po kilku godzinach skazaniec jest załatwiony. W zależności od pozycji bambus może pojawić się z pleców, brzucha, itp. 
Trzeba przyznać, że plemiona te, oprócz głębokiego uczulenia na sprawiedliwość musiały odznaczać się solidną znajomością fizjologii wzrostu i rozwoju roślin... 
U nas stosowano palowanie, a tam bambusowanie. Nie mieli siły pociągowej. 

(Wspomina o tym pani Konstancja Gordon Cummings, która w XIX zwiedziła prawie wszystkie kraje Azji i opisała barwnie swoje podróże.)

[QZE08::011];[QNK12::026];[QNK28::006];[QCB35::003]
w sieci 11.2.2011; Nr 2655

 
.

 

witrynę prowadzi
© R. Antoszewski
Titirangi, Auckland, 
Nowa Zelandia

(wybrane z publ. R. Antoszewskiego)

  Site Meter