Kurioza naukowe / Scientific curiosities ISSN 1176-7545; rok XII; No 2649

Zestawienie tematyczne prowadzone na bieżąco

Jedno zdumienie dziennie...

 
.
 

Chrzest kawy.

Wkrótce po dotarciu do Rzymu kawy, kiedy bogaci zaczęli się nowym napojem zachwycać, zaniepokoili się tym bardzo duchowni z otoczenia papieża Klemensa VIII (1536-1605, papież od 1592 do 1605). Kawa uważana była za napój muzułmański i niepokoiło to bardzo sumienia kleru. Sądzili, że to napój podany przez diabła, który w ten sposób chciał zastąpić muzułmanom zakazane wino. A wino zakazane było z tego względu, że zostało uświęcone przez chrześcijan przez spożywanie jako Krwi Pańskiej, więc nie mogli używać go muzułmanie. Wystąpiono z petycją do Klemensa VIII z wnioskiem o formalne wyklęcie kawy i zakaz spożywania przez wiernych. 
Klemens VIII znany był z roztropności, szczodrości, ale także z bezwzględności, miał też handlową głowę. Postanowił zapoznać się najpierw z tym szatańskim produktem. Kazał sobie podać porcję kawy. Już sam zapach go zachwycił. Na próbę wypił filiżankę kawy. Po wypiciu rzekomo zawołał, "Ale, ten szatański napój jest tak wyśmienity, że szkoda by tylko niewierni się nim delektowali. Musimy oszukać Szatana przez ochrzczenie kawy i zrobić z niej prawdziwy napój chrześcijański."
I dzięki temu bogobojnemu gestowi delektujemy się kawą do dziś. 
Rzekomo działo się to w roku 1600, w tym roku Giordano Bruno poszedł na stos po wyraźnym daniu przez papieża 'zielonego światła' sędziom. 

foto: pomnik Klemensa VIII w 'Basilica di Santa Maria Maggiore'
[QZE08::004];[QCB34::039]p25-
w sieci 5.2.2011; Nr 2649

 

 


 

witrynę prowadzi
© R. Antoszewski
Titirangi, Auckland, 
Nowa Zelandia

(wybrane z publ. R. Antoszewskiego)

  Site Meter