Kurioza naukowe / Scientific curiosities ISSN 1176-7545; rok XII; No 2645

Zestawienie tematyczne prowadzone na bieżąco

Jedno zdumienie dziennie...

 
.
 

Poradnik seksualny dla wszelkiego stworzenia.

Na dosyć intrygujący sposób popularyzowania biologii wpadła Olivia Judson. Opublikowała skiążkę 'Dr Tatiana's sex advice for all creation'. Autorka jest biologiem, jest ładna, i wie o czym pisze. Wpadła na pomysł by otworzyć kolumnę porad płciowych dla wszelkiego stworzenia na wzór stosowany we wielu czasopismach. Ludzie listy piszą, o chorobach, ogródkach działkowych, fryzurze, modzie. Tylko u Dr Tatiany klientela jest niezwykła. 

Tatiana otrzymuje list: 

Droga Dr Tatiano,
Jestem europejską modliszką i zauważyłam, że seks sprawia mi większą przyjemność jak odgryzę najpierw głowę kochankom. A to dlatego, że jak ich zdekapituję, wpadają oni w bardzo emocjonujący spazm. Wydaje się, że mają mniej zahamowań, bardziej ich nagli - to wspaniale uczucie. Czy Ty też tak to odczuwasz?
     podpisała -     Lubię-Ich-Bez-Głowy, Lizbona.

I następuje w odpowiedzi obszerna, bardzo rzeczowa i fachowa rozprawka o kanibalizmie seksualnym. 

Albo:

Droga Dr Tatiano, 
Stało się coś strasznego. Jestem mężczyzną, kruszynkiem z gatunku Acarophenax mahunkai, plagą mącznika. Dziś rano jak zwykle kochałem się z jedną z moich sióstr kiedy brzuch mojej matki rozpękł się. Wszystkie moje siostry znikły i zostałem sam w ciele matki. Czy to kara za zadawanie się z moimi siostrami? Co teraz ze mną się stanie?
   podpisał -        Przerażony z Arkansas.

Na ten wzruszający do głębi list Tatiana uspakaja czytelnika i daje rzeczową lekcję o kazirodztwie i seksie przedurodzeniowym. 

Inny zaintrygowany/na czytelnik/czka pisze:

Droga Dr Tatiano,
Jesteśmy ślimakami morskim z gatunku Aplysia californica. Mieliśmy wspaniałą orgię - będąc równocześnie dziewczynami i chłopakami wszyscy uprawialiśmy seks w obu rolach równocześnie. Tak jest, każdy/a z nas jest samcem dla partnera/rki przed nim i samicą za nim/nią, i czasem zabawa trwa przez całe cztery dni. To taki wspaniały sposób, znacznie lepszy niż być tylko samcem czy samicą, że jesteśmy zdumieni dlaczego wszyscy inni nas nie naśladują. Dlaczego wszystkie żywe stworzenia nie są obupłciowe?
  podpisali -      Seksiści Grupowi w Santa Catalina.

Na co Pani Tatiana odpowiada entuzjastycznie: Orgie pod falami. Wyobrażam to sobie - miły, kopulujący wianuszek pięknych zwierzątek przypominających ślimaki, które zagubiły muszle i ukrywają ten fakt delikatnie ubarwionymi fałdami membran...
I dalej następuje analiza biologicznych przyczyn i skutków obupłciowości. 

Biologiczna część odpowiedzi na listy wcale nie jest uproszczoną łatwizną, wszędzie są nazwy łacińskie partnerów, informacje z zakresu genetyki, ewolucji, i jak trzeba, z biologii molekularnej. Jednym słowem, popularyzacja na bardzo wysokim poziomie i bardzo profesjonalna i bardzo dowcipna. Zawiera też wyczerpujące przypisy i pełna dokumentację bibliograficzną źródeł. 

Szkoda, że autorka nie otrzymała żadnych listów od roślin czy grzybów. Tam też są wspaniałe pomysły z zakresu seksu, choćby podnajem całej hordy dobrze płatnych pośredników seksualnych, jak to jest w przypadku zapylania przez owady. 

Kisążka ukazała się jako: Olivia Judson,
Dr. Tatiana's sex advice for all creation
Chatto & Windus, Lodnon, 2002,

Dowiaduję się, że książka ukazała się w polskim tłumaczeniu, wydała Oficyna CiS, 2004

[QZE08::003];[QRE02::317]
w sieci: 31.1.2011; Nr2645

 

 


 

witrynę prowadzi
© R. Antoszewski
Titirangi, Auckland, 
Nowa Zelandia

  Site Meter