Kurioza naukowe / Scientific curiosities ISSN 1176-7545; rok XII; No 2643

Zestawienie tematyczne prowadzone na bieżąco

Jedno zdumienie dziennie...

 
.
 

Te Ara - Maoryska Wystawa w Warszawie.

Nowa Zelandia jest jednym, a może jedynym krajem, gdzie udało się ułożyć współżycie ludności lokalnej z ludnością napływową z całego świata w sposób stosunkowo nieantagonistyczny i zadowalający dla wszystkich stron. 
O historii i kulturze Maorysów świat wie mało. Wystawa w Polsce, która potem powędruje w świat, daje szansę zapoznania się z tą nowozelandzką specyfiką. 
Miło mi tu podkreślić, że prezentowana wystawa, pod względem artystycznym, jest dorobkiem polskiego fotografika (a prywatnie - kumpla). Oto oficjalne zawiadomienie Ambasady Nowej Zelandii w Warszawie: 


Wystawa Te Ara - Drogi Maoryskich Przywódców – 14-27 stycznia 2011

Ambasada Nowej Zelandii w Polsce oraz Biblioteka Uniwersytecka w Warszawie zapraszają do obejrzenia wystawy Te Ara - Drogi Maoryskich Przywódców, która będzie prezentowana od 14 do 27 stycznia 2011 r. w Galerii pod Wielkim Świetlikiem BUW.
Wystawa Te Ara - Drogi Maoryskich Przywódców składa się ze zdjęć znanego nowozelandzkiego fotografa polskiego pochodzenia, Krzysztofa Pfeiffera. Ukazuje rozwój kultury maoryskiej od czasów dawnych, poprzez teraźniejszość oraz próbę wytyczenia ścieżki na przyszłość. Koncepcja wystawy powstała w wyniku współpracy pomiędzy Szkołą Biznesu Otago oraz Te Tumu-Centrum Studiów Maoryskich w Auckland. Jej głównymi twórcami są profesor Paul Tapsell, dziekan Te Tumu, dr Merata Kawharu, Dyrektor Centrum Studiów Maoryskich w Auckland oraz fotograf, Krzysztof Pfeiffer. Uzupełnieniem wystawy jest dostępna dla zwiedzających publikacja autorstwa prof. P. Tapsella wydana w językach polskim, maoryskim i angielskim. Profesor Paul Tapsell podkreśla, że wystawa opowiada o maoryskiej tożsamości kulturowej a także o młodzieży maoryskiej i jej umiejętnościach przywódczych.
Jeden z twórców koncepcji wystawy zauważa, że w odległych krajach obowiązuje nadal zniekształcone pojęcie o tej kulturze. Maorysi najczęściej kojarzeni są z dzikusami, którzy skaczą wokół ogniska z dzidami w spódniczkach z trawy, a Nowa Zelandia jako jedno wielkie bezludzie... Prawda jednak wygląda inaczej...
„......chcieliśmy ukazać wartość wkładu, jaki wnieśli dawni i obecni przywódcy do nowozelandzkiego społeczeństwa a także zmotywować młodzież by w przyszłości także chciała objąć stanowiska przywódcze. My Maorysi patrzymy w przeszłość, aby określić nasz kierunek na przyszłość” (dr Merata Kawharu) 


Krzysztof Pfeiffer stworzył kolekcję 33 portretów maoryskich przywódców z przeszłości, teraźniejszości i przyszłości, które przeplótł pięknymi zdjęciami przyrody nowozelandzkiej. Od dwudziestu lat współpracuje z Maorysami fotografując ludzi, przedmioty i miejsca z nimi związane. Od kilku lat pracuje w Auckland War Memorial Museum.
Wystawa Te Ara do tej pory odwiedziła Olsztyn oraz Nową Hutę. Z Biblioteki Uniwersyteckiej w Warszawie „poleci” do Oxfordu, Nowego Jorku, San Francisco, do Szanghaju, na Hawaje i do Nowej Zelandii.

 

 

 

 

Inne prace fotograficzne Pfeiffera obejrzeć można tu:

Sztuka Pacyfiku okiem artysty fotografika:
http://www.antoranz.net/ART/PFEIFFER/PAC-ART.HTM
Nowa Zelandia okiem artysty fotografika:
http://www.antoranz.net/ART/PFEIFFER/WIDOKI.HTM
Książki i albumy z fotografiką Krzysztofa Pfeiffera:
http://www.antoranz.net/ART/PFEIFFER/PFEIFFER.HTM

[QZE08::001];[QLE15::250];[QEP91::145]h,k
w sieci: 23.1.2011; Nr2643

 

 


 

witrynę prowadzi
© R. Antoszewski
Titirangi, Auckland, 
Nowa Zelandia

  Site Meter