Kurioza naukowe / Scientific curiosities ISSN 1176-7545; rok XI; No 2621

Zestawienie tematyczne prowadzone na bieżąco

Jedno zdumienie dziennie...

 
.

Międzynarodowy Dzień Orgazmu (1)

Dowiedziałem się niedawno, że 21 grudnia jest Międzynarodowym Dniem Orgazmu (ciekawe kto to ogłosił i usankcjonował, no i jak się ten dzień celebruje..).
Pomyślałem sobie, że warto rozszerzyć ideę, uhonorować też naszych ziemskich towarzyszy podróży kosmicznej, popatrzeć jak one to robią.


Pantofelki robią to bardzo skromnie. Buzi-buzi, nie martwią się płcią, 
po prostu wzajemnie wymieniają materiał genetyczny.

 

 

 

 

 

Ślimaki, tak jak np pomrów wielki (Limax maximus), mają bardziej wyszukane upodobania. Obejmują się czule wydzielając śluz, który tworzy sznureczek na którym zwisają z gałęzi głową w dół, obracają się na tym sznurku, wreszcie wydzielają z otworu gębowego woreczki zawierające spermę. Po wymianie z powrotem wciągają się w górę na sznureczku, który zjadają, a potem powoli wędrują po gałęzi w dół do swojego ziemskiego życia. 

 

 

 

 

 

 

 

Pąkle (Balanus balanoides, rząd Balanomorpha, podrząd skorupiaków z gromady wąsonogów), pospolite zwierzaki obrastające skały, konstrukcje i pnie nadmorskie, odznaczają się czymś, czego wszyscy możemy pozazdrościć. Jako organizmy osiadłe towarzystwa szukają przy pomocy penisa, który w porównaniu do wymiarów ciała przwyższa wszystko, co można spotkać w świecie zwierzęcym. Penisem tym penetrują okolice i znalazłszy partnera (są obojnakami), wydzielają olbrzymie ilości spermy. Czas optymalny wyznaczany jest przez osobniki uwalniające jaja, o czym powiadamia się okolice odpowiednim sygnałem chemicznym. W przypadku niemożności znalezienia kompana, samozapłodnienie jest możliwe. 

Ryzykowną sprawa dla samca ośmiornic (Octopus vulgaris) jest zadawanie się z partnerką. Jeżeli samiec nie odnosi się do partnerki z odpowiednim szacunkiem i cierpliwością, samica może się zdenerwować, napaść na niego, poszarpać i zjeść. Czuje się zapewne upoważniona tym, że kopulacja jest jej ostatnim aktem, a po złożeniu jaj, umiera. Kiedy samiec przyuważy godną partnerkę, zmienia wzór barwy ciała i z głowy wysuwają się dwa różki. Przedstawia się samicy pokazując brzuch i ramieniem (specjalnym do tego celu), wprowadza spermę do lejka którym samica oddycha a także posługuje się w ruchu odrzutowym. Pozostaje tak kilka godzin, w tym czasie woreczki ze spermą spływają specjalnym wyżłobieniem w ramieniu do jamy ciała samicy, gdzie pękają zapładniając jaja. Jaja następnie wymywane są na zewnątrz, i przytwierdzają się do skał. Aż do wyklucia samica mało je, poświęca się zupełnie czuwaniu nad jajami, i umiera. 

(patrz notka następna.)

 

[QZE07::180];[QEP77::163];[QEP64::113];[QIL71::041]p78,85,105;93,51;RCP05036-17-68;[QEP78::043]
w sieci 31.12.2010; Nr 2621

 


 

witrynę prowadzi
© R. Antoszewski
Titirangi, Auckland, 
Nowa Zelandia

(wybrane z publ. R. Antoszewskiego)

  Site Meter