Kurioza naukowe / Scientific curiosities ISSN 1176-7545; rok XI; No 2618 
Zestawienie tematyczne prowadzone na bieżąco

  

.

 

Madonna w malarstwie.

Maria, Matka Boska, Najświętsza Maria Panna, choć w Biblii mówi się o niej mało, jest dominującą postacią w chrześcijańskiej poezji, rzeźbie, malarstwie, stanowi kanwe niezliczonej liczby podań i legend wszystkich narodów.
W malarstwie najstarsze dowody na kult Marii  zachowały się w rzymskich katakumbach, w tzw. Katakumbach Priscilli. Obraz jest bardzo zamazany, ale przekaz nie budzi wątpliwości. Podobny motyw spotykamy w setkach dzieł najznakomitszych malarzy, ale ten pochodzi z II wieku, namalowany na murach katakumby, nic dziwnego że utracił szczegóły. Autor jest, oczywiście, nieznany.

Maryjnych dzieł malarskich z pierwszego tysiąclecia znamy niewiele. Oto ikona z VI w. znajdująca się w klasztorze Św. Katarzynu na Synaju. Przedstawia Madonnę z Dzieciątkiem oraz świętymi.    

A potem sztuka maryjna kwitnie niepohamowanie (z pewnym potknięciem w czasie Reformacji) aż do naszych czasów. Z tysięcy obrazów maryjnych udostępnionych w internecie, reprezentujących setki tysięcy dzieł malarskich wszelkich stylów, epok, narodów, wybrałem obraz Wiesławy Kwiatkowskiej z końca ubiegłego wieku. Pochodzi on z przepięknej, botanicznej serii 'Litania do Matki Boskiej w Kwiatach' udostępnionej przez Marka Lewandowskiego z Warszawy (Antykwariat 'Zapiecek'). Litania kwiatowa składa się z kilkudziesięciu obrazów. 

Dla podniesienia nastroju świątecznego zamieszczam jeszcze obraz p Sierko-Fijałkowskiej z tego samego zbioru sieciowego. W niebie nie musi być tak nudno, jak podają niektóre źródła, skoro nie ma tam ani MacDonalda, ani KFC, a aniołki same, poza niebiańskimi śpiewami, urozmaicać sobie mogą czas np obieraniem ziemniaków. No i są piękne, niebiańskie kwiaty.

Przy okazji powiadamiam też, że od kilku lat dostępna jest w sieci piękna, stara monografia Anny Jameson 'Legendy Madonny przedstawiane w dziełach sztuki' (Legends of the Madonna as represented in the fine arts; London 1891, Longmans, Green & Co.), z ponad 160 szkicowymi ilustracjami i 27 pełnostranicowymi reprodukcjami dzieł sztuki. Niestety, po angielsku, a ilustracje czarno-białe. (480 stron tekstu w formacie pdf, 47 Mb, znajduje się pod tym adresem). 

[QZE07::179];[QEP90::168];RCP05071-20;[QIL71-20]
w sieci 23.12.2010; Nr 2618

 

 


 

witrynę prowadzi
© R. Antoszewski
Titirangi, Auckland, 
Nowa Zelandia

(wybrane z publ. R. Antoszewskiego)

  Site Meter