Kurioza naukowe / Scientific curiosities ISSN 1176-7545; rok XI; No 2577
Zestawienie tematyczne prowadzone na bieżąco

a

 

 

.

 

 

 

Jedno zdumienie dziennie..

.
 

Chrystus Świebodziński i parówki na krzyżu.

W prasie i telewizji nowozelandzkiej oczywiście odnotowano świebodziński rekord. Podano mniej więcej tak: "Małe polskie miasteczko nad granicą niemiecką (w telewizji nazwy miasta nie wymówiono, kto by to potrafił?) zechciało umieścić się na turystycznej mapie przez wybudowanie największego w świecie pomnika Jezusa, większego niż Statua Wolności (w prasie była mowa o pomniku Chrystusa Zbawiciela w Rio).  Boliwijski pomnik 'Christo de la Concodia', dotychczasowy rekordzista, to pestka w porównaniu do pomnika w Polsce, który przewyższa go o cale dziewięć metrów, i może z góry patrzeć na pomnik w Rio. Tak mniej więcej zanotowały tu to osiągnięcie różne media. Trudno, żeby było inaczej w takim areligijnym kraju, jakim jest Nowa Zelandia. 

A mnie aż kusiło, żeby podpowiedzieć naiwnym reporterom, że to nie jedyny obraz polskiej religijności. Że inni wieszają na krzyżu serdelki, przybijają konstytucję, zdjęcia arcybiskupa, a niektóre panie nawet genitalia. Ale nie powiedziałem. Niech sobie myślą, co mi tam.. 

Równocześnie w samym Świebodzinie piękny zamek z elewacją inkrustowaną przez zakonnice kamiennymi kulami armatnimi jest w opłakanym stanie, aż przykro patrzeć. Historycznej szkółce tez wiele brak..

[QZE07::154];[QEP84::195]6
w sieci 14.11.2010; Nr 2577

 
.

 

witrynę prowadzi
© R. Antoszewski
Titirangi, Auckland, 
Nowa Zelandia

(wybrane z publ. R. Antoszewskiego)

  Site Meter