Kurioza naukowe / Scientific curiosities ISSN 1176-7545; rok XI; No 2563

Zestawienie tematyczne prowadzone na bieżąco

 

Jedno zdumienie dziennie...

 

.

Olbrzymi genom niepozornej rośliny.

Na pierwszy rzut oka mogłoby się wydawać, że duży genom podnosić powinien biologiczną sprawność organizmu. Genom jest składnicą informacji niezbędnych do funkcjonowania każdego organizmu. Im większy genom, tym więcej informacji dostępnej dla procesów życiowych. Tak dysponowanie dużym księgozbiorem umożliwia lepszy dostęp do wiedzy.
Tak jednak nie jest. Niepozorna roślina zielna występująca w Japonii, Paris japonica (rząd liliowate, rodz. Melanthiaceae,
albo Trilliaceae po uważaniu!) rosnąca wolno, wcale nie agresywna, wręcz zagrożona wymarciem, ma największy genom. 
Jest on 50 razy większy od genomu człowieka, składa się z 40 chromosomów,  i o 19 miliardów par nukleotydów  dłuższy od dotąd uważanego za najdłuższy genom ryby dwudysznej Protopterus aethiopicus
Genom człowieka składa się z trzech miliardów par nukleotydów, a genom Paris ma ich aż 150 milardów (Protopterus około 130 miliardów). Gdyby rozciągnąć wszystkie chromosomy człowieka w jedną nitkę, to jej długość miałaby około dwóch metrów długości. I tak wiele jeśli sobie uzmysłowimy, że każda taka nitka znajduje się w każdej naszej komórce odpowiednia zwinięta w chromosomowe kłębuszki. Długość podobnej nitki Paris miałaby sto metrów. Spuszczona z dziesiątego piętra wieżowca spokojnie sięgałaby ziemi z nadmiarem. 
Paris japonica jest oktoploidem, hybryden czterech gatunków. W Polsce występuje bliski jego krewniak czworolist pospolity (Paris quadrifolia). Ciekaw jestem jak przedstawia się jego komplet genetyczny.
Produkcja wielkiej ilości nukleotydów jest energetycznie bardzo kosztowna i skompletowanie chromosomów zabiera więcej czasu. Stąd wynika pewna niesprawność w przystosowywaniu do zmiennych warunków przyrodniczych i słabość w konkurencyjności środowiskowej. To tak jak uczeń dźwigający olbrzymi tornister wcale nie musi być dobrym uczniem i na pewno dłużej będzie spacerował do szkoły. 

[QZE07::144];[QEP84::084]
Nr 2563; w sieci 31.10.2010

 

 

witrynę prowadzi
© R. Antoszewski
Titirangi, Auckland, 
Nowa Zelandia

(wybrane z publ. R. Antoszewskiego)

  Site Meter