Kurioza naukowe / Scientific curiosities ISSN 1176-7545; rok XI; No 2559

Zestawienie tematyczne prowadzone na bieżąco

 

Jedno zdumienie dziennie...

 

.

Ayahuasca - halucynogenna herbatka.

Podróżnicy i etnolodzy zajmujący się obyczajami ludów Amazonii w Peru, Kolumbii i Brazylii w połowie ubiegłego wieku natknęli się na kultowe spożywanie herbaty zwanej ayahuasca. Ayahuasca to wywar ze zmiażdżonych pędów liany Banisteriopsis caapi (też tak nazywanej, rodzina Malpighiaceae, malpigiowate) oraz z liści chacruny (Psychotria viridis, rodz. Rubiaceae, marzanowate). Ilustracja 4 przedstawia jak to robią Indianie z plemienia Tukano w Amazonii.


pędy Banisteriopsis


Psychotria viridis

Herbata ayahuasca zawiera substancje psychoaktywne. Najważniejszy składnik zawarty jest w liścach chacruny - N,N-dwumetylotryptamina (DMT), ale aby wywar był czynny, musi być zahamowana w trakcie przygotowywania napoju oksydaza monoamin. Czyni to alkaloid który znajduje się w korze pędów Banisteriopsis. Jak Indianie wpadli na to, żeby używać dwie różne rośliny dla odurzającego napoju, to już ich tajemnica. 
Sesja celebrowana przez szamana trwa kilka godzin. Uczestnicy przeżywają niewykłe halucynacje. Ktoś widział i opisał przepływające jakieś stwory, wijące się długie, syczące węże, smoki ziejące płomieniami, krzyczące postacie przypominające ludzi. Wizje podobne przedstawione są na poniższych obrazach malowanych przez znawców Amazonii. Niestety, nie wynaleziono dotąd sposobu na fotografowanie wizji halucynogennych. Gdyby tak było, mielibyśmy co oglądać w youtubach!

Sesje szamańskie związane są z ostrymi wymiotami, co traktowane jest jako ozdrowieńcze oczyszczenie duchowe. Niektórzy twierdzą, że uwolnili się w ten sposób od depresji, uleczyli od narkomanii i doznali innych uzdrowień. Jest to także doskonały środek przeciw pasożytom wewnętrznym.
Indianie zauważyli, że jaguary lubią zdrapywać i obgryzać korę ayahuasca. Dziwne jak na typowe zwierzęta mięsożerne. Sądzi się, że to poprawia ich wzrok, co jest bardzo potrzebne dla zwierząt polujących nocą.
Koty i psy, którym w warunkach laboratoryjnych podawano napój ayahuasca najwyraźniej przeżywają halucynacje, patrzą i rzucają się
na nieistniejące obiekty. Pewnie widzą w duchu inne światy, jak artyści...

[QZE07::140];[QRE02::230]7-9;[QEP84::051]5;[QEP36::157];[QHB03::078]][QCP050::094]001-20
w sieci 25.10.2010; nr 2559

 

 


 

witrynę prowadzi
© R. Antoszewski
Titirangi, Auckland, 
Nowa Zelandia

(wybrane z publ. R. Antoszewskiego)

  Site Meter