Kurioza naukowe / Scientific curiosities ISSN 1176-7545; rok XI; No 2546

Zestawienie tematyczne prowadzone na bieżąco

Jedno zdumienie dziennie...

.

Wyroby gumowe Goodyera.
(kauczuk-guma, notka 6)

I tak zaczęła się niesamowita kariera gumy, jaką znamy teraz. Trzeba było tylko opanować optymalną technologię produkcji gumy. Okazało się że kilkugodzinne grzanie  kauczuku z siarką w temp. nieco ponad 130 oC daje optymalne wyniki. Technologię produkcji gumy nazwano wulkanizacją, termin używany do dziś. 
Początek był skromny. Charles wraz ze szwagrem zaczęli prokurować materiał z nitkami gumy powodującymi zmarczki, co bardzo podobało się panom noszącym marszczone koszule. Wulkanizację opatentował w r. 1844. 
Wkrótce Goodyear, opanowany niegasnącą gumową manią,  zaczął produkować wszystko z gumy. Wedle jego pomysłów powstawały gumowe banknoty, instrumenty muzyczne, książki (do czytania np w wannie), flagi, wizytówki, żagle, nawet całe żaglówki. Swoją autobiografię wydrukował na gumie, oprawiał drogie kamienie lub imitacje w gumie, na gumie malował portrety, sam nosił gumowy kapelusz, gumowe podkoszulki, kamizelki, krawaty..


Niestety, nie miał głowy do robienia pieniędzy. Liczni, bardziej obrotni producenci podpatrzyli procedurę, uprawiali masowe piractwo patentowe. Prowadził aż 32 sprawy o kradzież pomysłu posługując się najlepszymi adwokatami. Wynik był mierny. W Anglii sprawa podobnie się miała, a we Francji nie przyjęto patentu ze względów formalnych. Ale osiągnięcia miał znaczne. W roku 1850 na Targach Światowych w Paryżu zbudował cały pawilon i wszystko w nim z gumy. Dostał za to Legię Honorową od samego cesarza Napoleona III. Ale - medal wręczono mu we więzieniu bo nie miał czym zapłacić za hotel i na 16 dni wsadzono go do paki...  
Na szczególną uwagę zasługuje opór wsparty niezmożoną, ofiarną pomocą rodziny i optymizm życiowy wynalazcy. Pod koniec życia nie był wcale zgorzkniałym bankrutem, choć zostawił w spadku 200.000$ długów. 
Hołdował dewizie życiowej, na jaką stać tylko niewielu wynalazców, a teraz już chyba żadnych. Pisał - 

"Życie nie powinno być oceniane wyłącznie w dolarach i centach. Nie jestem skłonny narzekać, że ja siałem, a kto inny zbierał owoce. Człowiek ma podstawy do żalu tylko wtedy, kiedy sieje i nikt nie zbiera plonu."

Bardzo przypomina to nam znane "Rad jest własnością wszystkich ludzi". 
Zmarł w r. 1860 pogrążony w długach, rodzina jednak nie biedowała. Wkrótce wyszła na swoje za zyski z patentów. Ale miliardowy gigant przemysłowy Goodyear Tre & Rubber Co., oprócz nazwy nie ma z rodziną nic wspólnego. 

(notka następna o gumie)

(notka poprzednia o gumie p. tu)

 

[QZE07::120];[QEP83::050]38,236;[QCP05::084];[QEP72::154];[RIQ39-006]
w sieci: 10.10.2010; nr 2546

 

 


 

witrynę prowadzi
© R. Antoszewski
Titirangi, Auckland, 
Nowa Zelandia

(wybrane z publ. R. Antoszewskiego)

  Site Meter