Kurioza naukowe / Scientific curiosities ISSN 1176-7545; rok XI; No 2520
Zestawienie tematyczne prowadzone na bieżąco

a

 

 

.

 

 

 

Jedno zdumienie dziennie..

.
 

Trzęsienie ziemi na Wyspie Południowej NZ. 

Pod Christchurch, dużym jak na Nową Zelandię miastem (ponad 300.000 mieszkańców), ziemia zaczęła wierzgać. Zaczęło się o 4.35 rano. Zegar na historycznej  Zegarowej Wieży Wiktorii stanął, zgodnie z obyczajem takich zegarów. Coś mu się od wstrząsów w uzębieniu trybów  pogidźgało..
Straty są wielkie, szacowane na około 2 miliardy NZ$. Liczbę zgłoszeń do odszkodowań ocenia się na około 100.000. Jak na mały kraj to dużo, wychodzi coś na około 500 NZ$ na głowę ludności, dużo ponad 1000 $ na osobę zawodowo czynną.. Ale nikt nie zginął i tylko dwie osoby są ciężko ranne, kilkaset z zadrapaniami, nieco połamań. Złożyło się na to kilka przyczyn, specyficznych dla kraju. Większość domów podmiejskich to parterowe konstrukcje drewniane. Taka tradycja. Domy wysokie, biurowce, konstruowane są, wedle przepisów prawa budowlanego, z odpowiednim zabezpieczeniem przeciwwstrząsowym. Ale chyba najważniejsze - ludzie od przedszkolaków do mieszkańców domu starców wiedzą jak się zachować, gdzie się kryć, gdzie uciekać. Są regularne ćwiczenia na ten temat. 

Na pierwszy rzut oka wygląda to przerażająco, jak Haiti, ale okazało się tak na pierwszy rzut oka tylko. Jak na trzęsienie rzędu 7.1 w skali Richtera obyło się bez uszkodzeń nowoczesnego budownictwa wielkomiejskiego. 

Hałas był potężny. Jak widać trzęsienie dało się odczuć prawie w całym kraju. Tylko cyple Wyspy Północnej zostały pominięte

 

 

 

 

 

 

 

Nowa Zelandia, jako zespół wysp upstrzonych rozkładem trzęsień wygląda jak parówka wrzucona do wrzątku. Pełno naokoło pęcherzyków, każdy oznacza trzęsienie jakie zanotowano tylko w ostatnich dziesięciu latach, a było ich ponad dwadzieścia tysięcy:

Jak widać, akurat przez środek wysp przebiega 'linia zgrzytu' między płytami tektonicznymi. Jaskrawsze barwy oznaczają mniejsze głębokości zgrzytów. Auckland leży nieco na uboczu (-36,97S, 174,63 E), ale i tu nie brak było trzęsionek.  


 

 

 

 

 

 

Warto popatrzeć na stronę organizacyjną całej sprawy (sobota 4.9.2010): 
    4.36 - zanotowano trzęsienie o sile 7,1 w skali Richtera na głębokości 10 km w odległości 40 km na zachód od Christchurch; 
    6.10 - zebranie Rady Miejskiej mające na celu określenie priorytetów podjęcia działań;
    7.27 - burmistrz zwraca się z apelem do mieszkańców o oszczędzanie wody i nie przeciążanie ścieków ze względu na uszkodzenia sieci wodnej i kanalizacyjnej; apel o używanie telefonów komórkowych tylko w ważnych sprawach, należy ograniczyć używanie samochodów; Armia Zbawienia rozdaje 1000 posiłków w dwóch ośrodkach. 
    12.16 - więziennictwo oświadcza, że nie ma uszkodzeń zakładów karnych;
    12.23 - Armia szykuje wojsko do wysłania na pomoc ludziom, oferuje helikoptery i samolot transportowy Hercules 130 oraz samoloty dla oceny strat z powietrza;
wkrótce na miejscu pojawia się premier; Auckland wysyła posiłki policji;
    12.49 - podano informacje o jednej osobie w stanie ciężkim po zawaleniu się komina.
    17.05 - 77% miasta ma prąd.
    19.00 - wolno uruchamiać instalacje gazowe po miejscowym sprawdzeniu urządzeń; szpitale czynne, przychodnie będą czynne 24 godzin na dobę;
    19.30 - 90%  miasta i 80% obszarów wiejskich ma prąd; centrum miasta zamknięte dla osób postronnych, sprawdza się stan techniczny dom po domu i nakleja czerwone plakaty informujące o niebezpiecznych miejscach.

Kolej organizuje dostawę 300.000 litrów wody pitnej.
      Banki zapowiadają:
zwolnienie z płatności zadłużenia na trzy miesiące;
zwolnienie z opłat za restrukturyzację pożyczek związanych ze stratami;
zwolnienie z opłat karnych za przerwanie wkładów terminowych;
zgłaszają gotowość adjustacji limitów pożyczkowych włącznie z kartami kredytowymi. 
Bank ANZ przekazuje milion $ na pomoc klientom, którzy ponieśli straty
(zastanawiam się czy nie złożyć wniosku, wprawdzie mieszkam prawie 900 km od miejsca trzęsienia, ale może nie poznają w tym bałaganie? / RA).

Wybuchł tylko jeden pożar w wyniku awarii gazowej, kiedy włączono równocześnie instalacje gazowe i elektryczne bez kontroli. 
Policja ogłasza godzinę policyjną od 7 wieczór do 7 rano, a to ze względu na umożliwienie intensywnej pracy bez przeszkód zespołom naprawczym. 
Zanotowano kilka włamań do ... aptek i sklepów alkoholowych -
(zapewne chodziło włamywaczom o panadol na uspokojenie nerwów i wodę sodową do popicia /RA); plądrowania nie było.
Zanotowano kilkadziesiąt wstrząsów opóźnionych o sile rzędu 5,2 do 3,9 w skali Richtera. 

Dosyć dobry przegląd zagadnienia można poczytać tam i tam

Poprzednie notki o tektonice NZ znajdują się tu i tu

(Ja pamiętam inne trzęsienie, nie na Pacyfiku, ale w innym kociołku wulkanicznym - na Karaibach. Głupie uczucie tańczącego łóżka pod sobą. Dziwnie podryga moskitiera, ale najdziwniejsze mi się wtedy wydawało, że gekony, które bezczelnie swawoliły na suficie uprawiając tam nawet seks, gdzieś znikły. Nie jestem pewien, czy obserwacja ta ma biologiczny sens, ale to mi utkwiło w pamięci. Tu pisano, że pewien kot w Christchurch, jak tylko połapał się, że to nie przelewki, uciekł na południe. I dotąd ucieka!)

UZUPEŁNIENIE 12.9.2010
Niestety, w wyniku wstrząsów opóźnionych straty są prawie dwukrotnie większe niż oceniano poprzednio. Wynoszą około 4 miliardy NZ$ (= ponad 9 miliardów zł, 2,9 mil. US$), oznacza to około 2.000 NZ$ na osobę zawodowo czynną, około połowy pensji miesięcznej. 
Okazuje się, że ponad 100.000 budynków zostało uszkodzonych, 500 trzeba rozebrać. Strefę ograniczonego ruchu w centrum miasta trzeba było podtrzymać ze względu na niebezpieczeństwo zagrażające w uszkodzonych budynkach. Uruchomiono fundusze zapomogowe dla firm, by umożliwić wypłatę osobom zatrudnionym w unieruchomionych firmach. Nie ma żadnych ofiar w ludziach.

[QZE07::117];[QEP83::002]
w sieci 4.9.2010; uzup. 5.9.10; uzup. 12.9.2010; nr 2520

 
.

 

witrynę prowadzi
© R. Antoszewski
Titirangi, Auckland, 
Nowa Zelandia

  Site Meter