Kurioza naukowe / Scientific curiosities ISSN 1176-7545; rok XI; No 2498

Zestawienie tematyczne prowadzone na bieżąco

Jedno zdumienie dziennie...

 
.
 

Atomowy tort.

W listopadzie 1946 roku amerykańskie władze wojskowe wydały przyjęcie z okazji pomyślnego przebiegu 'Operation Crossroads' ('Opercja Rozdroże'). Była to czwarta i piąta eksplozja atomowa w historii ludzkości. Wybuchy miały miejsce na atolu Bikini (stąd bikiniarze!). Sam Seaborg, znany fizyk atomowy i dyrektor Komisji Energii Atomowej nazwał to pierwszym kataklizmem nuklearnym.  
Na przyjęcie miejscowi cukiernicy dali wszystko z siebie. Stworzyli tort na wzór grzyba atomowego. Na zdjęciu wiceadmiral William H. P. Blandy z żoną wraz z kontradmirałem Frankiem J. Lowry zabierają się do cięcia tortu, a obok fotografia wybuchu.

   

Jak widać, podobieństwo tortu jest znakomite. Najwyraźniej cukiernikom dostarczono zdjęcie z atolu Bikini.
Bardziej spektakularne zdjęcia, już w kolorze, pojawiły się po wybuchach na terenach doświadczalnych w stanie Nevada w r. 1951. 'Morfologia wybuchu nieco inna, bo rzecz działa się na lądzie, ale w zasadzie podobna do tortowej konstrukcji. Moc wybuchu była stosunkowo mała, zaledwie 21 kiloton. Ale eksperyment obejmował też ludzi. 6.500 zgromadzonych żołnierzy 'obserwowało' wybuchy, w jednym przyadku znajdowali się zaledwie w odległości 10 km od centrum wybuchu. W pewnym sensie brali udział w atomowej uczcie. 

A potem już szły następne straszności. Oto wybuch pierwszej bomby wodorowej w r. 1952 na wyspie Eniwetok w Archipelagu Marshalla. Tu już tortu nie było choć wielopiętrowość efektu ma charakter bardzo spektakularny..

[QZE07::108];[QEP82::173];[QEP71::171]
w sieci 14.8.2010; nr 2498

 

 


 

witrynę prowadzi
© R. Antoszewski
Titirangi, Auckland, 
Nowa Zelandia

(wybrane z publ. R. Antoszewskiego)

  Site Meter