Kurioza naukowe / Scientific curiosities ISSN 1176-7545; rok XI; No 2459

Zestawienie tematyczne prowadzone na bieżąco

Jedno zdumienie dziennie...

 
.
 

Obrączkowane arktyczne lisy Rossa.

Sir James Clarence Ross (1800 - 1862), znany badacz Arktyki i Antarktyki w połowie lat trzydziestych XIX w. ponad cztery lata wędrował w labiryncie wysepek północnej Kanady w poszukiwania bieguna magnetycznego. Znalazł go na półwyspie Clarence (Clarence Peninsula), określił dokładnie jego położenie 31 maja lub 1 czerwca 1931 r. (w tym czasie jest tam dzień bez końca, stąd chyba ta niejasność daty). Biegun magnetyczny, tak istotny w nawigacji do dziś, nagle okazał się bardzo ważny dla archeologii. A to dlatego, że wędruje, obecnie zmierza w kierunku Rosji z szybkością kilkudziesięciu kilometrów na rok. Określając dokładnie właściwości magnetyczne znalezisk archeologicznych (nie poruszonych ręką badacza przed bardzo dokładnym określeniem położenia) ocenić można np datę wypalania naczyń glinianych itp. Ale to ciekawa, warta osobnego omówienia, sprawa.
W czasie długiej i niebezpiecznej podróży żaglowcem, bywały chwile trudne, podróżnikom groziło zupełne zgubienie wśród lodów. Dla pewności wrzucali codziennie do morza baryłki zawierające opis ich położenia licząc, że wpadną w ręce rybaków czy innych podróżników. 
Ale Ross wpadł też na inny, niestosowany dotąd sposób informowania świata o swoim położeniu. Nałapał wiele białych lisów, nie dla celów futrzarskich, ale .. informacyjnych. Założył lisom na szyje miedziane obrączki z opisem swojego położenia i lisy wypuścił pogoniwszy je na wszystkie strony świata. Nie wiem jaki był skutek tej akcji, ale pomysł setny.


Oto obrączkowane lisy przegonione ze statku Rossa

Warto dodać, że powszechnie stosowane obecnie obrączkowanie ptaków rozpoczął dopiero w roku 1899 duński nauczyciel i ornitolog Hans Christian Cornelius Mortensen. Obrączkował wróble aluminiowymi pierścionkami. Dotąd zaobrączkowano iwele milionów ptaków na całym świecie. 

[QZE07::076];[QCB28::124]Ross;EB
w sieci 2.7.2010; No 2459

 

  u góry: młody grizzli kontempluje pączki


 

witrynę prowadzi
© R. Antoszewski
Titirangi, Auckland, 
Nowa Zelandia

(wybrane z publ. R. Antoszewskiego)

  Site Meter