Kurioza naukowe / Scientific curiosities ISSN 1176-7545; rok XI; No 2410

Zestawienie tematyczne prowadzone na bieżąco

Jedno zdumienie dziennie...

 
.

 Bandera z czarnym krabem.

Pod tą banderą, z czarnym krabem na czerwonym tle, w połowie XVII wieku dziewięćdziesiąt rodzin pod opieką stu pięćdziesięciu kurlandzkich  żołnierzy ruszyło na podbój kolonii w Ameryce. Inicjatorem wyprawy był książę Kurlandii i Semigalii Jakub Kettler (1610 - 1681). Na małej wyspie Tobago (obecnie część Republiki Trynidad i Tobago) założono ford Jekabfors stanowiący ośrodek organizacji  kurklandzkiej kolonii na Karaibach. Przemianowano wyspę na Nową Kurlandię i wkrótce powstały osady i miasteczka takie jak Jekaba Pilseta, James Bay, Little Courland Bay, Great Courland Bay, Fort Bennett, Fort Monick, Fort Schmoll, King Peter Bay, Castara Bay i inne.  Pod rządami książąt Kurlandii powstała kolonia w której zgodnie mieszkali Niemcy, Łotysze, Holendrzy, Skandynawowie, Brytyjczycy, Żydzi, Gambijczycy. O Polakach się nie wspomina, choć formalnie w latach 1561 - 1795 Kurlandia była lennem polskim. W tym sensie Nowa Kurlandia była także powiązana z Polską, choć księstwo miało pełna autonomię. Mieszkałem w tym kraju szereg lat, spotkałem tam polskich emigrantów popowstaniowych, ale śladów Polonii siedemnastowiecznej nie udało mi się wykryć. Ciekawe, że Łotysze pamiętają o swoich przodkach na Tobago, czczą ich pamięć, nawet wystawili pomnik w Great Courland Bay. 
Pod tą banderą prowadzono ożywiony handel z innymi kurlandzkimi osadami w Ameryce Północnej, Afryce (głównie z Gambią, która miała podobny status), Brazylią, nawet miano ciągoty do kolonizowania Australii. Głównym przedmiotem eksportu były produkty wyspy: cukier, przyprawy korzenne, tytoń (stąd rzekomo nazwa Tobago od tobacco!), kakao, kawa, bawełna i tropikalne ptaki (!). Niestety, 'polska potęga kolonialna' niedługo cieszyła się powodzeniem. Po śmierci Jakuba Kettlera, jego syn Fryderyk Kazimierz sprzedał wyspę w r. 1682 Anglikom. 
Tobago, jak i Trynidad, wielokrotnie przechodziło z rąk do rąk. Kilkadziesiąt razy rządzili tam Hiszpanie, byli Holendzry i Anglicy, aż w r. 1962 powstało państwo Trinidad and Tobago pod dumną flagą -

- w której pewne motywy kurlandzko-niemieckie są widoczne. 

[QZE07::045];[QEP80::045]4;[RPU02-056]
No: 2410; w sieci: 3.5.2010

 

 


 

witrynę prowadzi
© R. Antoszewski
Titirangi, Auckland, 
Nowa Zelandia

(wybrane z publ. R. Antoszewskiego)

  Site Meter