Kurioza naukowe / Scientific curiosities ISSN 1176-7545; rok XI; No 2405

Zestawienie tematyczne prowadzone na bieżąco

Jedno zdumienie dziennie...

 
.
 

Rozwiązłość kobiet a aktywność wulkaniczna ziemi.

Hojatoleslam Kazem Sedighi (hojatoleslam - sredniej rangi kleryk muzułmański) oznajmił wiernym w Teheranie, że rozwiązłość muzułmańskich kobiet, publiczne pokazywanie włosów spod zasłony, zbyt obcisłe ubrania, to przyczyna powtarzających się trzęsień ziemi, w których zginęły w ostatnim dziesięcioleciu tysiące Irańczyków. 
Niektóre, co bardziej rozwiązłe kobiety, zaprotestowały ostro. Doszło nawet do tego, że niejaka studentka z Purdue University, biochemiczka skądinąd, nawoływała swoją płeć by na znak protestu w dniu 26 kwietnia obnażyć się publicznie i maksymalnie. 
Biedne dziewczę nie zdawało sobie sprawy z powagi argumentacji świątobliwego męża. Opuścił on w swoim wezwaniu do cnoty argumenty, których biedna studentka nie umiała sobie dorobić.

Jennifer McCraigh   i

    Hojatoleslam Kazem Sedighi

Tymczasem prawda jest taka, że ruchy płyt tektonicznych, aktywność tektoniczna i wulkaniczna naszego globu zależy od delikatnych relacji ciśnień i naprężeń skorupy ziemskiej. Przy masowej ekspozycji damskich wdzięków zachodzą pewne zjawiska, z których warto sobie zdać sprawę. 
Mężczyzna ma jedno serce, a do obsługi dwa miejsca o zasadniczym znaczeniu - mózg i organa rozrodcze. Rzecz w tym, że na obsługę obu tych równocześnie po prostu mocy sercu nie starcza. W określonych sytuacjach około litr krwi przesuwa się w męskim organizmie około 80 cm do dołu. Biorąc liczebność mężczyzn na oświetlonej połowie globu ziemskiego, wynosi to około jednego miliarda chłopa (przesuwanie się masy nocą, na leżąco nie ma wpływu na rozkład mas), oznacza, że około miliarda litrów płynu o ciężarze właściwym 1.05 g/ml przesuwa się bliżej środka ziemi o 80 cm. Jest to więcej niż jeden kilometr sześcienny płynu, czyli tyle ile zawiera olbrzymia góra lodowa o objętości jednego kilometra sześciennego lub kra grubości 10 m i powierzchni 100 km kwadratowych. A to już jest wielkość licząca się w delikatnej równowadze sił i napięć skorupy ziemskiej. A my widzimy zagrożenie w małych odłamkach pokrywy Antarktydy, które nagle odbijają od kontynentu i mieszają się z morską wodą. Wynikiem tego przesunięcia mas, przesuwa się odpowiednio środek ciężkości ziemi ze wszystkimi tego konsekwencjami tektonicznymi.
No coż, biedna studentka mogła nie znać się tektonice. Wiadomo, amerykańska edukacja dziewcząt nie jest najwyższych lotów, ale pouczyć warto. Dla dobra ludzkości. 


La Fornarina (1518-) Raphaela Sanzio (Urbino) (1483-1520)
i
Cesarz Karol V (olej, 1532) Jacoba Seisenegger (1505-1567)

Wprawdzie 26.4.2010, zapowiedziany dzień demonstracji przebiegł spokojnie. Nie zaobserwowano wzmożonej aktywności tektonicznej, ale pamiętajmy, Eyjafjallajoekull aż dyszy ochotą pokarania niewiernych. 

Uzupełnienie z ostatniej chwili (2.5.10):
I masz babo placek. Prasa donosi, że Chile znów zostało nawiedzone trzęsieniem ziemi o sile 5,8 stopni w skali Richtera. 
Drogie Panie, trzymajcie swoje wdzięki w odpowiedniej uwięzi dla dobra świata!

[QZE07::041];[QEP78::242]ART32-020Ap135;ART34-040p343
No: 2405; w sieci: 3.5.2010

 

 


 

witrynę prowadzi
© R. Antoszewski
Titirangi, Auckland, 
Nowa Zelandia

(wybrane z publ. R. Antoszewskiego)

  Site Meter