.

Jedno zdziwienie dziennie - ...


Artysta od wiatrów. 

Joseph Pujol, skromny piekarz z Marsylii zapisał się w historii sztuki scenicznej nadzwyczajną umiejętnością wydawania dźwięków zadkiem. Popularnie nazywano go "Le Petomane", (Pierdziel). 
Jak każdego artysty z prawdziwego zdarzenia, działalność Josepha Pujol była przedmiotem zainteresowania historyków kultury i sztuki. W dziele biograficznym poświęconym jego życiu i sztuce (Nohain i Caradec: Le Petomane, 1857 - 1945, Sa vie, son oeuvre, [Pierdziel, 1857 - 1945, jego życie i dzieło]; Paryż 1967) znajdujemy taką oto charakterystykę jego umiejętności: 
"(potrafił on) modulować dźwięki od najdelikatniejszych, ledwo słyszalnych, do najbardziej głośnych i długotrwałych po prostu dzięki odpowiednim ruchom mięśni. .. i na dodatek nie było przykrego zapachu." 
W seansie w 'Moulin Rouge' w 1892 roku prowadził dialog ze swoim zadkiem ilustrując go najlepszymi produkcjami swej specjalności.
Jakże taka umiejętność przydałaby się politykom! 
Potrafił też jednym pierdnięciem gasić świecę z odległości stopy. Kiedy słynna aktorka Sarah Bernhardt kazała sobie płacić 8000 franków za kontrakt, Pujol zgarniał za jeden wieczór 20.000F! Budził Pujol zainteresowanie świata medycznego swoją umiejętnością, ale pod naciskiem rodziny odmówił przekazania ciała po śmierci fakultetowi medycznemu. 
I pomyśleć, Sarah Bernhardt opisywana jest w każdej encyklopedii, podczas kiedy wiadomości o Pujolu zdobyć można tylko, będąc kolekcjonerem kulturalnych osobliwości. I gdzie tu sprawiedliwość?  

QZC01-057;PRA08-072

 


witrynę prowadzi
(C) R. Antoszewski

Titirangi, Auckland, Nowa Zelandia

antora@ihug.co.nz
(wybrane z publ. R. Antoszewskiego)

kwiecień 2002
v.7

Site Meter