Jedno zdziwienie dziennie - ...


 

Ogródek w futrze.

Południowoamerykański leniwiec trójpalczasty (Bradypus tridactylus) jest tak leniwy, że przesypia większość życia. Tak samo zachowują się inne leniwce, jak sama nazwa wskazuje.. Nie dba też o swe futro, nie iska się, nie przepędza mieszkańców gęstego owłosienia. W związku z tym znajduje w nim gościnę mnóstwo innych zwierząt, a okazuje się, że i roślin. 
W futrze leniwca żyją glony nadające temu zwierzęciu zielonkawy kolor. Dokładne badania wykazały, że nie są to przypadkowi mieszkańcy leniwcowego futra, ale że jest to specyficzny gatunek glonów występujący tylko na leniwcu. Co więcej, włosy leniwca na których zasiedla się ten glon wykształcają specjalną łuseczkę ochronną ułatwiającą życie owym roślinkom na leniwym gospodarzu. Jest to więc wysoko wyspecjalizowana symbioza. Glon ma schronienie, ale co otrzymuje w zamian leniwiec? Otóż okazuje się, że odnosi istotne korzyści. 
Natura nie 'wymyślila' bowiem zielonego barwnika dla włosów. A kolor zielony bardzo przydaje się leniwcowi jako kamuflaż, ponieważ zwierzę to całe życie spędza w gąszczu gałęzi tropikalnych drzew. Utrzymywanie tego specyficznego futrzanego ogródka nic leniwca nie kosztuje, a podnosi bezpieczenstwo jego leniwego życia. 

PRA08-005\RCP05021\BUR\113

(wybrane z: R. Antoszewski (2001); Dziwy i dziwadła)

.

 


witrynę prowadzi
(C) R. Antoszewski

Titirangi, Auckland, Nowa Zelandia

antora@ihug.co.nz

luty 2002
v.2

Site Meter