.

Jedno zdziwienie dziennie - ...


 

Wojna za 46 centów. 

3 czerwca 1980 cała potęga nuklearna Stanów Zjednoczonych została postawiona w stan najwyższej gotowości bojowej. Stan alarmowy  trwał przez całe trzy minuty i odwołany został w czwartej minucie. Gdyby nie został odwołany i trwał kilka minut dłużej, nieodwołalnie nastąpiłby start amerykańskich rakiet z bronią nuklearną. 
Jak się okazało, alarm został wywołany przez niesprawnie działający element elektroniczny o wartości 46 centów amerykańskich. Z powodu tej niesprawności wszystkie ośrodki decyzyjne powiadomione zostały fałszywie o wystrzeleniu balistycznych rakiet rosyjskich w kierunku Stanów Zjednoczonych. 
Podobny alert postawił na nogi siły atomowe w trzy dni później, ale trwał już krócej. Oczywiście błąd naprawiono po tej powtórce. 
Na szczęście w owym czasie amerykańskie zapasy broni nuklearnej wystarczały na na zniszczenie każdego stutysięcznego miasta sowieckiego trzydzieści sześć razy (overkill), podczas gdy radzieckie zapasy nuklearne potrafiłyby to zrobić z podobnymi miastami amerykańskimi zaledwie dwanaście razy.. 
Bilans byłby więc zdecydowanie korzystny dla USA (36 : 12) , tylko nie ma pewności, czy mógłby być przeanalizowany.. 

QZC00-032

 


witrynę prowadzi
(C) R. Antoszewski

Titirangi, Auckland, Nowa Zelandia

antora@ihug.co.nz

luty 2002
v.2

Site Meter