.

Jedno zdziwienie dziennie - ...


 

Roślina posługująca się sprejem. 

Na ogól uważamy, że rośliny są bezbronne, a jeśli się bronią, to pasywnie, przez mimikrę, przez kolce, trucizny, repelenty, itp. 
Znany jest jednak interesujący wyjątek, kiedy to roślina czynnie występuje przeciwko intruzom mającym apetyt na jej listowie. 
Otóż Bursera microphylla, występująca w pustynnych rejonach Stanów Zjednoczonych (Sonora Desert w Arizonie i Kalifornii) zwana słoniowym drzewem dlatego, że ma grube, jakby napuchnięte pędy, odznacza się szczególnymi właściwościami w tym względzie. 
Delikatne nawet dotknięcie liścia wywołuje łańcuchową reakcję opryskiwania niefortunnego intruza delikatną mgiełką trudnych do usunięcia, drażniących olejków eterycznych. Sprytna roślina odpędza w ten sposób skutecznie ludzi i zwierzęta. 
Zdumiewająca jest 'odległość rażenia' tej rośliny. Mgła zawierające naturalne repelenty wytryskiwana jest na odległość ponad dwóch metrów. Daje to wyobrażenie jak wielkie musi być ciśnienie panujące w komórkach gromadzących te olejki eteryczne. Dzięki temu mechanizmowi obronnemu nie można uszkodzić rośliny bez otrzymania drażniącego oprysku. 
Tak drastyczne metody obronne są niezbędne dla przeżycia na pustyni, gdzie każda zieleń jest atrakcją dla zwierzęcych mieszkańców. Roślina ta ma małe liście, jak przystało na pustynne środowisko i owoce koloru brzoskwiniowego. Taki kolor owoców oznacza, że jest rośliną zoochoryczną - roznoszoną przez zwierzęta. Muszą więc być jakieś zwierzaki, prawdopodobnie ptaki, które radzą sobie z tym drażniącym sprejem. 

QZC00-034

 


witrynę prowadzi
(C) R. Antoszewski

Titirangi, Auckland, Nowa Zelandia

antora@ihug.co.nz

luty 2002
v.2

Site Meter