.

Jedno zdziwienie dziennie - ...


Pochwała papieru. 

A oto co pisał w 1629 Mao Yuan o zaletach papieru dla chińskiej armii: 
"Jeżeli teren jest wilgotny albo jest wiele deszczów, metalowe pancerze łatwo rdzewieją i stają się nieużyteczne. Japońscy piraci i miejscowe bandy często używają broń palną, i nawet kiedy żołnierze mają zbroje z rattanu lub rogu, pociski mogą ją przebić. Na dodatek jest to zbroja ciężka i nie może być noszona zbyt długo. Najlepszym rozwiązaniem jest zbroja zrobiona z papieru w połączeniu z różnego rodzaju jedwabiem i tkaninami. Jeśli papier i tkaniny są cienkie, nawet strzały, nie mówiąc o kulach mogą je przebić. Dlatego też zbroja powinna być wyłożona bawełną na grubość cala i sięgać do kolan." 
Tyle chińska instrukcja sprzed wieków. Nie wszyscy wiedzą, że jeszcze w naszych czasach jedna z najmocarniejszych armii świata, mianowicie niemiecka armia przykuta mrozem do sowieckich bezdroży w roku 1941 zalecała żołnierzom ubieranie pod bluzy munduru specyficznych papierowych pancerzy. Niemieckie poradniki wojskowe (i poradniki dla 'Hitler Jugend' także) instruowały dokładnie, jak należy płachcie gazet rozkładać na płasko, wycinać po środku odpowiedni otwór i taką tunikę zakładać przez głowę na koszulę. Dopiero na to należało nakładać mundur wojskowy. Takie zastosowanie gazet nie wiele pomogło Niemcom w wojnie, ale wskazuje, że nietypowe zastosowania prasy mogą być bardzo pożyteczne. 
Innym przykładem nietypowych zastosowań może być osławiona 'Trybuna Ludu', która przez dziesięciolecia PRL doskonale wywiązywała się z funkcji papieru higienicznego, choć nieco przybrudzała.. Mimo to, kto wie, czy nie był to jej najważniejszy wkład do polskiej kultury.. 

QZC00-030


witrynę prowadzi
(C) R. Antoszewski

Titirangi, Auckland, Nowa Zelandia

antora@ihug.co.nz

luty 2002
v.2

Site Meter