.

Jedno zdziwienie dziennie - ...


Carskie jaja a sprawa polska. 

Car musi mieć gest, wiadomo. Jedną z form wyrażania tego gestu przez ostatnich panujących carów rosyjskich były jubilerskie jaja wielkanocne najczęściej dorowywane carycom, czasem też dworakom. 
Dostarczycielem słynnych jaj wielkanocnych dla carskiego dworu był Peter Faberge (1846 - 1920, właściwe nazwisko Karl Gustawowicz Faberge). Na przełomie dziewiętnastego i dwudziestego wieku był carskim jubilerem i prowadził w Rosji wielką firmę jubilerską, przodującą w sztuce jubilerskiej na skalę światową. Działały też filie w Anglii, Francji i Szwajcarii. 
Wyprodukował 54 prześliczne jaja, z tego 47 zachowało się do dziś i znajduje się w różnych muzeach lub zbiorach prywatnych. Na rynku jubilerskim są niezmiernie cenione i rzadko pojawiają się w handlu. a za jedno w 1985 zapłacono 1,76 miliona dolarów. 

Mnie najbardziej podoba się 'jajo konwaliowe' (zalączone poniżej). Przepięknie emaliowane jajo otoczone liścmi konwalii, na tym złote szypułki z których zwisają kwiaty konwalii zrobionen z pereł. Był to prezent ostatniego cara Mikołaja II dla carycy Aleksandry (tej od Rasputina) podarowany na Wielkanoc 1898 . Portreciki cara i córek - Olgi i Tatiany, pojawiały się dopiero po naciśnięciu odpowiedniej perełki. Takie sztuczki, jaja-niespodzianki, to też specjalność Faberge. 
Pracownia Faberge czynna była do 1917, kiedy to rozpadło się wszystko i twórca szukał schronienia w Szwajcarii, gdzie zmarl w 1920. 

Mniej natomiast wiadomo, że carskie jaja wielkanocne mają pewien związek z Polską. Otóż rząd sowiecki znalazł się w poważnych kłopotach finansowych w momencie wybuchu wojny polsko- sowieckiej. Wtedy to zorganizowano w Leningradzie pierwszą aukcję carskich precjozów, w tym też jaj wiekanocnych, dochód z której przeznaczono na koszta prowadzenia wojny. 
Kto wie, może gdyby nie jaja cesarskie, Polska byłaby of morza do morza.. 

W 1927 zaczęto wyprzedawać zbiory na giełdach europejskich po bardzo niskich cenach (60 %  wartości), bo brak było pieniędzy na rozpoczęcie pierwszej pięciolatki. 
Ale to już inna historia. 

Inne ciekawostki o jajach wielkanocnych: 
jaja po imperatorsku

handel jajami

QZC01-008;05045\20\025

 

 (1898)


 

witrynę prowadzi
(C) R. Antoszewski

Titirangi, Auckland, Nowa Zelandia

antora@ihug.co.nz

marzec 2002
v.3

Site Meter