.

Jedno zdziwienie dziennie - ...Glony morskie dla podtrzymania ducha bojowego. 

Niezbyt wiele gatunków roślin morskich stanowi regularne pożywienie ludzi. Jedną z jadalnych roślin morskich jest glon Porphyra columbina należący do krasnorostów. Zbierany jest on regularnie przez Maorysów zamieszkujących Wyspę Północną Nowej Zelandii i spożywany jako warzywo zwane karengo. W czasie drugiej wojny światowej, kiedy to na frontach Afryki i Europy walczył słynny Batalion Maoryski, wczuwano sie w potrzeby żołnierzy. Wiedziano, że w piaskach pustyń afrykańskich czy w winnicach Włoch karengo nie uświadczy.. 
Zbierano więc karengo w kraju rodzinnym, suszono i wysyłano żołnierzom maoryskim 'ku podniesieniu serc', i dla przypomnienia im ich dalekiej ojczyzny. Wysuszone karengo Maorysi używali zamiast gumy do żucia oraz przyrządzali na różne sposoby wedle swoich tradycji. 
A wedle dawnych tradycji maoryskich karengo prużyło sie w hangi - bardzo specyficznym urządzeniu kuchennym. Ponieważ Maorysi nie mieli naczyń ceramicznych, mięso (a pamiętajmy, nie gardzili kanibalizmem!), ryby i inne produkty prużono w dołach, na dnie których były rozgrzane kamienie. Uprużone karengo podlewano tłuszczem czy sosem i było to wspaniałe danie warzywne. Wysuszone, już po uprużeniu wystarczyło zalać wrzątkiem, przyprawić, pogotować 10 min i było gotowew do konsumbcji. 
Karengo, jak wszystkie glony moerskie, zawiera dużo jodu, stąd polecane bywa i teraz w przypadku stwierdzenia niedoboru tego mikroelementu. 

QZC00-031;5033/HUT/306

 

 karengo (Porphyra columbina)


witrynę prowadzi
(C) R. Antoszewski

Titirangi, Auckland, Nowa Zelandia

antora@ihug.co.nz

luty 2002
v.2

Site Meter