.

Jedno zdziwienie dziennie - ...


Podróż 'Piety'.

Słynna 'Pietà' Michała Anioła została wysłana z Katedry Świętego Piotra w Rzymie na Światową Wystawę do Nowego Jorku w 1964 roku. Ważąca prawie 3500 kg rzeźba została wykonana przez Michała Anioła (Michelangelo di Lodovico Buonarotti Simoni, 1475 - 1564) w latach 1498-1499 i uważana jest za jedno z największych osiągnięć rzeźbiarstwa. 
Jak przystało na taką cenność, rzeźba została niezwykle starannie opakawana, załadowana została na statek 'Christoforo Colombo' w Neapolu 5 kwietnia, i już 13 kwietnia była w Nowym Jorku. Samo ubezpieczenie kosztowało 6 milionów US$. Zastosowano wszelkie, wówczas znane środki ostrożności. Skrzynia zaopatrzona była w nadajniki radiowe, które w przypadku awarii nadawałyby sygnały umożliwiające natychmiastową lokalizację zguby. Specjalne urządzenie wysyłało sygnały świetlne widoczne z odległości 15 mil na powierzchni morza i z odległości 50 mil z powietrza. 
Mimo to, wiele osób i instytucji protestowało przeciwko tak ryzykownemu przedsięwzięciu. Niemniej 'Pietà' powróciła szczęśliwie z zamorskiej eskapady gdzie obejrzały ją bez przesady miliony wizytujących Wystawę Światową (w tym i ja..). 
Dopiero w 1972 roku, w 473 lata od stworzenia tego dzieła znanego na całym świecie, dokonano maniakalnego zniszczenia w samym Watykanie... Papież Paweł VI płakał, jak się o tym dowiedział. 
Teraz, odrestaurowaną, szkód żadnych nie widać, oglądać można przez kuloodporną szybę w Bazylice Świętego Piotra w Rzymie.

QZC00-036;QCP05036/42/049

 

 [piękno szczegółu]


witrynę prowadzi
(C) R. Antoszewski

Titirangi, Auckland, Nowa Zelandia

antora@ihug.co.nz

luty 2002
v.2

Site Meter