Jedno zdziwienie dziennie - ...Astronomia na słodko.

Racząc się słodkościami warto wiedzieć o wynikach najnowszych badań wiążących astronomie z cukrem. Niezwykłe to połączenie i bardzo doniosłe dla zrozumienia biogenezy na ziemi. 
O tym, że aminokwasy i pewne zasady nukleotydowe - zasadnicze składniki materiału dziedzicznego - występują w przestrzeni kosmicznej wiedziano od kilkunastu lat. Teraz w meteorytach stwierdzono występowanie cukrów. Rzecz o tyle ważna, ze oprócz aminokwasów i zasad nukleotydowych cukry stanowia istotny, niezbędny skladnik wszystkich ziemskich organizmów. Dostarczają tez szkieletów węglowych dla wielu produktów  metabolicznych, a 'najważniejszy motor życia" - ATP, jak i DNA także zawierają cukry w swoim szkielecie. 
W laboratoriach NASA przeprowadzono szczegółowe badania składników organicznych dwóch meteorytów, klasycznych w pewnym sensie, jeśli idzie o astrobiochemię - tzw. meteorytu z Murchinson odkrytego w Australii, oraz innego meteorytu znalezionego w kanadyjskim piaskowcu liczącym sobie 100 milionów lat. W obu meteorytach wykryto cukry pospolicie występujące w organizmach ziemskich obok takich, które bardzo rzadko spotykamy w biosferze - np. różne izomery poliolów. 
Tak więc 'prazupa', z której prawdopodobnie powstało życie była nieco słodka. Nie było więc tak zupełnie gorzko i słono na samym początku. Dopiero potem jakoś się wszystko pokiełbasiło z tym życiem... 

Amatorów astrobiologii zainteresuje fakt, że obecnie istnieje cała sięc firm specjalizujących się w handlu meteorytami (także poprzez Internet). Dla legalnej sprzedaży wymagana jest licencja danego kraju. Za kilkugramowe okazy, w zależności od rodzaju, płaci się od kilkudziesięciu do kilkuset dolarów. Okazy ponad 10 g kosztują około 1000 US$ i znacznie więcej.
Rzecz jednak w tym, że kupiony meteor do żadnych poważnych badań biochemicznych się nie nadaje. Cała sztuka i trudność polega na tym, by próbka służąca do badań biochemicznych nie stykała się, po dotarciu do ziemi, z glebą czy jakimikolwiek mikroorganizmami. Posługiwać się więc można niezwykle starannie dobranymi okazami zebranymi ze wszelkimi środkami ostrożności najczęściej z miejsc takich jak lody arktyczne lub z wnętrza skał, które same nie zawierają składników organicznych. 

QZC00-009


meteoryt z Murchinson, Australia


witrynę prowadzi
R. Antoszewski

Titirangi, Auckland, Nowa Zelandia

antora@ihug.co.nz

styczeń 2002
v.1

Site Meter