.

Jedno zdziwienie dziennie - ...Ryba-migacz

W basenie Morza Śródziemnego żyje przedziwna rybka-migacz o skomplikowanej nazwie Photoblepharon palpebratus (nie znam polskiej nazwy). Zamieszkuje w podmorskich jaskiniach, za dnia chowa się głeboko w szczeliny, ożywia się nocą i całe ławice oglądać można wtedy w ich własnym świetle. 
Pod oczyma mają specjalny organ świetlny przy pomocy którego porozumiewają się w stadzie, oświetlają najbliższe otoczenie, a także posługują się nim w taktyce obronnej. Obrona polega na tym, że wyczuwając napastnika ryba blyska na chwilą, potem wyłącza 'migacz' i szybko zmienia połozenie znikając z pola widzenia prześladowcy. 
Pod wzgłedem biologicznym szczególnie interesujący jest mechanizm owego świecenia i migania. Ryba sama nie dysponuje mechanizmem umożliwiacym emisję światla. Posługuje się w tym celu bakteriami, które całymi miliardami zasiedlają właśnie ten specjalny organ, gdzie mają zapewnione pożywienie i ochronę. Ale rybka nie może wyłączać ich świecenia na każde zawołanie kiedy zachodzi nagła potrzeba. Do tego celu służy jej specjalna powieka przysłaniająca lub odsłaniająca kolonie bakterii pod okiem. 
Ławice ryb, jak zresztą i inne świecące zwierzęta mają zwycza`j migać rytmicznie - pewnie pomaga im to w 'trzymaniu się kupy'. Te akurat pobłyskują z częstotliwością 75 mignięć na minutę. 
Dla jednej z ławic intensywne rytmiczne błyski stały się przyczyną zguby. 
Otóż w czasie wojny arabsko-izraelskeij w 1967 w rejonie zatoki Eilat Izraelczycy zauważyli podejrzane światła podwodne w pobliżu swoich jednostek pływających. Przekonani, że to atak arabskich płetwonurków potraktowali na wszelki wypadek nieostrożne rybki, nie obeznane z sytuacją polityczną regionu potężną porcją dynamitu. 

QZC00-027;05036\23\119

 

 Photoblepharon palpebratus


witrynę prowadzi
(C) R. Antoszewski

Titirangi, Auckland, Nowa Zelandia

antora@ihug.co.nz

luty 2002
v.2

Site Meter