Jedno zdziwienie dziennie - ...
.


Niezwykłe zaloty morskiego słonia.

Słoń morski (Mirounga leonina) to olbrzymi zwierz, największy przedstawiciel rodziny fok z rzędu płetwonogich. Dorosły samiec może ważyc do czterech ton, samice są znacznie mniejsze, ważą 500 do 800 kilogramów, ale i tak potrafią wydać na świat noworodka ważącego 50 kilogramów o długości ok. 1,2 metra i karmić go przez trzy tygodnie tak intensywnie, że ten po tym czasie osiąga 175 kilogramów i zaczyna życie samodzielne.
Najbardziej zdumiewające w tym wszystkim jest to, że słonie morskie przez cały czas przebywania na lądzie, kiedy to odbywają niezwykle wojownicze zaloty, a samice po 350 dniach ciąży rodzą młode, wszystko to robią 'na głodniaka'. Nie przyjmują przez ten czas żadnego pokarmu. Przygotowywują się do tego wysilku starannie i natura je odpowiednio wyposażyła. 
Odznaczają się niezwykłą siłą i wytrzymałością. Potrafią urządzać wyprawy na ławice ryb i głowonogów odległe nawet o 2000 km od ich miejsc lęgowych, potrafią nurkować na głębokość 1500 metrów wstrzymując oddech na całe dwie godziny. Nie wiadomo jakie mechanizmy fizjologiczne są im pomocne w tak niezwykłych dla ssaków sytuacjach.
Stada słoni morskich spotyka się na różnych wyspach Południowego Pacyfiku. Przez kilka lat powszechne zainteresowanie i zdumienie budził pewien samiec odwiedzający regularnie plażę Półwyspu Coromandel w północnej części Nowej Zelandii. Nazywano go pieszczotliwie Humphrey, a zdumienie budził tym, że starał się włączyć do swojego haremu stadka krów pasących się na przybrzeżnych łąkach. Skutek był raczej mizerny, krzyżówka z tego nie powstała, krowy, wiadomo - głupie jak krowy, nie pojęły i nie podjęły nowatorskiego eksperymentu genetycznego milutkiego olbrzyma. Ale nie wińmy o to ani krowy, ani wspaniałe słonie morskie. Ostatecznie liczące wiele stuleci konszachty marynarzy z syrenami też do niczego nie doprowadziły w sensie międzygatunkowego potomstwa, a marynarze swoją przyjemność niewątpliwie mieli.

Jak przypatrzeć się dokładniej, trudno odmówić słoniom morskim specyficznego wdzięku i dziwić się krowom należy ... 

PCN20-031;RCP05033/IS../100

 

Słoń morski (Mirounga leonina)


witrynę prowadzi
(C) R. Antoszewski

Titirangi, Auckland, Nowa Zelandia

antora@ihug.co.nz

styczeń 2002
v.1

Site Meter